ČNB zvýšila úrokové sazby. Eurozóna překvapila solidním růstem HDP

16:16 | A O | Diskuze

Na globálních trzích i ve středoevropském regionu v dubnu klesly ceny vládních dluhopisů.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

V případě těch českých měly kromě vnějších faktorů vliv také kroky ČNB. Ceny ropy se vyšplhaly na nejvyšší úrovně od loňského listopadu.

Příležitosti:

   • Uklidnění situace na finančních trzích vyústilo v zisky rizikových aktiv a mírný růst výnosů vládních dluhopisů z lokálních minim, dosažených v závěru března. Ovlivnila to zejména absence výrazných negativních zpráv v situaci, kdy nehrozí zpřísňování měnové politiky v USA ani v jiných systémově významných světových ekonomikách.

   • Poslední data potvrdila čínský závazek expanzivní měnové i fiskální politiky. Podle čínské vlády kleslo jen v prvním čtvrtletí daňové zatížení obyvatel a firem o 342 miliard yuanů (51 miliard dolarů). Daňové úlevy by za celý rok měly dosáhnout 2 000 miliard yuanů. Poslední data zároveň indikují výrazný úvěrový impuls, který by se měl se zpožděním pozitivně projevit v ekonomické aktivitě.

Hrozby:

   • Z celkově pozitivního vývoje na rozvíjejících se trzích vybočilo Turecko. Investory zneklidňuje především přetrvávající závislost na vnějším financování a obavy o stabilitu bankovního sektoru. Nárůst prodejních tlaků po důležitých klíčových lokálních volbách z 30. března dokonce donutil tureckou centrální banku k dočasnému utažení likvidity s cílem vytlačit spekulanty proti liře z trhu. I proto se krátkodobé sazby v Turecku pohybovaly vysoko nad 100 %.

   • Znovu a poměrně nečekaně se rozhořel obchodní spor mezi USA a Čínou. Spojené státy jako reakci na stále se prodlužující jednání mezi oběma zeměmi zvýšily (s platností od pátku 10. května) současné desetiprocentní clo na zboží z Číny v objemu 200 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) ročně na 25 %. Americký prezident zároveň pohrozil, že USA „zanedlouho“ zavedou 25% clo také na výrobky v objemu 325 miliard dolarů (7,5 bilionu Kč), které zatím clu nepodléhají - riziko pro globální ekonomiku.

Ceny ropy se minulý měsíc vyhouply na nejvyšší úrovně od loňského listopadu. Klíčové příčiny se zdají být na straně nabídky. USA překvapivě ukončily platnost licencí, které osmi vybraným zemím umožňovaly dovážet íránskou ropu bez hrozby amerických sankcí. Od května tak z trhu mizí většina z 1,3 mil. barelů íránských exportů. Množí se signály ze strany kartelu OPEC a Ruska, že by platnost současných omezení produkce mohla vypršet bez náhrady už v červnu, což by na trh vrátilo část zejména saúdsko-arabské ropy.

Akcie jsou blízko svých historických maxim

Akciové trhy podpořila politika centrálních bank, optimismus ohledně čínské ekonomiky a příznivé firemní výsledky v USA. Index S&P 500 si připsal 4 %, finanční tituly vzrostly díky výsledkům bank o 9 %. V nové výsledkové sezóně zatím reportovalo 77 % společností zisky nad očekáváními. Přesto se čeká meziroční pokles zisků o 2,3 %.

Zdroj: kurzy.cz
                                                                                                                                                          Zdroj: kurzy.cz

Evropský index skončil o 3 % výše, přičemž vítězem tu byly automobilky. Výsledková sezóna v Evropěteprve začala, ale očekávání jsou pesimističtější. Zisky mají klesnout o 4,2 %, přičemž zatím pouze 48 % společností předčilo očekávání. V CEE zaznamenal index zisk 2 % (tažen Maďarskem a Polskem).

Ceny vládních dluhopisů klesly na globálních trzích i ve středoevropském regionu. Náladu v eurozóně ovlivnil solidní výkon HDP, reportovaný pro 1. čtvrtletí 2019 (mezičtvrtletní růst 0,4 %). České dluhopisy ovlivnily kromě vnějších faktorů také kroky ČNB. Představitelé bankovní rady začali dávat najevo, že úrokové sazby mohou jít nahoru. A ČNB repo sazbu počátkem května skutečně zvýšila, a to o 0,25 procentního bodu na 2,00 %. Nová prognóza ČNB ale zároveň ukazuje, že letos již úroky neporostou. Pro rok 2020 pak počítá s jejich mírným poklesem. Koruna v reakci na novou prognózu ČNB mírně oslabila. 

Zdroj:Patrik Hudec, Generali Investments
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street mírně korigovaly dnešní ztráty

Ilustrativní obrázek

Jak nekoupit zkažený firemní dluhopis? Minimum, co potřebujete vědět

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusuČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Saudi Aramco

Ilustrativní obrázek

Frankfurt se středečním dopolednem posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy spíše posilují; zasedání FEDu a nejistota okolo navýšení sazeb

Ilustrativní obrázek

DAX s úterním ránem oslabuje

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy spíše klesají; nervozita pokračuje, am. ministr zemědělství nevěří v „celní hike"

Ilustrativní obrázek

Německé akcie se obchodují na záporné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.