ČNB zůstane i přes příznivý vývoj ekonomiky opatrná

12:12 | A O | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Česká národní banka

Na srpnovém zasedání ponechá ČNB sazby beze změny. Vzhledem k rizikům ve světové ekonomice zůstane ČNB i nadále opatrná.

V červnu ponechala ČNB úrokové sazby beze změny, a to poměrem hlasů 6:1. Ačkoliv domácí ekonomika stále působí proinflačně, slabší zahraniční data a především vyšší možná rizika plynoucí z brexitu, celní politiky USA či zpomalení v Číně tento vliv kompenzují. ČNB tak bude ve druhé polovině roku opatrná a s dalším zvýšením sazeb si počká na uklidnění situace ve světové ekonomice a zlepšená data z eurozóny.

Inflace

Inflace zůstává i nadále relativně vysoká, což je především odrazem silného trhu práce a vývoje cen potravin. Ceny potravin navíc představují významné riziko i pro zbytek letošního roku.

Meziroční spotřebitelská inflace se stále drží v horní polovině tolerančního pásma kolem inflačního cíle (2-3 %), když v proinflačním směru působí především vysoký růst mezd, silná domácí poptávka a také ceny potravin. Ke snížení inflačních tlaků stále nepřispívá koruna, která zůstává slabá. Očekávaný červencový meziměsíční růst spotřebitelských cen je ovlivněn především sezónním nárůstem cen dovolených a vyššími cenami některých služeb. Výrazným obousměrným rizikem jsou i nadále ceny potravin, do jejichž vývoje se promítá také počasí.

Ceny průmyslových výrobců se v červenci v meziměsíčním vyjádření pravděpodobně zvýšily jen nepatrně, což odráží zhruba stabilní ceny ropy. Ve směru vyšších cen i nadále působí především trh práce, kdy firmy přenášejí část vyšších mzdových nákladů do cen. Protiinflačně naopak působí nízká inflace v eurozóně.

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Průmyslová produkce v červnu pravděpodobně poklesla. Hlavním důvodem byl nicméně nižší počet pracovních dní.

V červnu pravděpodobně průmyslová produkce meziročně klesla. Hlavním důvodem byl vliv nižšího počtu pracovních dní (o jeden). Bez tohoto faktoru by průmysl meziročně zhruba stagnoval, když silná domácí poptávka by byla tlumena horším vývojem v Německu. Pro letošní rok zůstane průmyslová produkce rozkolísaná; i přes zpomalení v Německu ale mají české firmy stále dostatek zakázek.

Růst maloobchodních tržeb zůstává vysoký, k čemuž přispívá klíčovou měrou vývoj na trhu práce. I přes vyšší inflaci rostou reálné mzdy relativně svižně, což se spolu s nízkou mírou nezaměstnanosti následně promítá do vyšší spotřeby domácností. V červnu byl růst maloobchodu negativně ovlivněn nižším počtem pracovních dnů (-1).

Obchodní bilance stále zůstává kladná a relativně vysoká. V červnu byla navíc kladně ovlivněna sezónním vlivem. Během obou prázdninových měsíců se ale více projeví zpomalení v Německu a především se otočí sezónní vliv. Z tohoto důvodu zůstává i přes aktuálně vysoká čísla naše prognóza pro celý letošní rok 100 mld.

Míra nezaměstnanosti

Nezaměstnanost je i nadále výrazně nízká, když poptávka po zaměstnancích se stále drží na rekordních úrovních. V následujících měsících se bude nezaměstnanost velmi pozvolna zvyšovat.

Míra nezaměstnanosti je v ČR stále s přehledem nejnižší v rámci zemí EU a tento vývoj se ještě nějakou dobu nezmění. Poptávka po zaměstnancích zůstává vysoká a jde napříč sektory (průmysl i služby). I přesto se ale bude během následujících měsíců a čtvrtletí nezaměstnanost lehce zvyšovat z důvodu zpomalení světové ekonomiky, které ovlivňuje ekonomický vývoj v Německu, a vyšších sazeb ČNB. Vliv bude mít také vyšší robotizace v průmyslu.

Hrubý domácí produkt

Vývoj české ekonomiky zůstává příznivý, když k jejímu růstu přispívá jak domácí, tak i zahraniční poptávka.

Pro druhé čtvrtletí čekáme, že česká ekonomika pokračovala v příznivém vývoji. Růst HDP táhla především domácí poptávka, za kterou stál silný trh práce, který ovlivňoval spotřebu domácností, a také nedostatek volných dostupných pracovníků, který nutí firmy investovat do vyšší robotizace. A ve směru vyššího růstu působila i vyšší spotřeba a investice vlády. V případě čistého vývozu čekáme jeho zhruba nulový příspěvek k růstu HDP. Zahraniční poptávka zůstala i přes zpomalení v Německu stále silná. To bylo nicméně kompenzováno vysokými dovozy pro spotřební a investiční účely.

Reálné mzdy

I přes vyšší inflaci zůstává růst reálných mezd vysoký, když za ním stojí především nízká míra nezaměstnanosti.

Silná domácí i zahraniční poptávka a především nedostatek volných dostupných pracovníků zůstávají hlavními faktory, které stojí za vysokým růstem mezd. Ten sice mírně zpomaluje, stále však zůstává vysoko nad růstem HDP. Z důvodu zpomalení ve světové ekonomice a vyšším sazbám ČNB se bude napětí na trhu práce pozvolna snižovat, což vyústí také v nižší růst reálných mezd. K tomu dojde ale až především v příštím roce.

 

Zdroj:Jiří Polanský, analytik - Česká Spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2019

Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzíchČti více
Ilustrativní obrázek

Akciové portfolio Berkshire Hathaway: Jaké akcie ve 3Q kupoval a prodával Warren Buffet?

Ilustrativní obrázek

Fond Morgan Stanley Pathway International zařadil do portfolia akcie softwarové společnosti Avast

Ilustrativní obrázek

Německý DAX odevzdává ranní zisky

Ilustrativní obrázek

Naděje na obchodní dohodu mezi USA a Čínou povzbudila asijské akcie

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.