ČNB sazby nezmění, inflace bude dále zpomalovat

11:11 | E V | Diskuze

Česká národní banka.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

ČNB by mohla zvýšit sazby poprvé ve druhé polovině příštího roku. Jako nejpravděpodobnější termín stále čekáme listopad. Chystaná daňová změna bude ale proinflační, což zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB bude muset začít utahovat měnovou politiku dříve.

Pro prosincové zasedání změnu sazeb nečekáme a stabilní sazby ČNB očekáváme i v první polovině příštího roku. Aktuální nastavení měnové politiky je dle nás v tuto chvíli adekvátní a v podobném duchu hovoří i představitelé ČNB. První zvýšení sazeb čekáme i nadále v listopadu příštího roku. Vzhledem k proinflačnímu působení chystané daňové změny se ale významně zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB bude muset do nastavení měnové politiky sáhnout dříve a zvýšit sazby například již v srpnu.

 

Inflace

Inflace pokračuje v postupném zpomalování, za kterým stojí především vývoj cen potravin. Na začátku příštího roku se inflace vrátí do blízkosti cíle. Po odeznění pandemie ale začne opět sílit.

I ve zbytku letošního roku by měla inflace pokračovat v pozvolném sestupu. Hlavním důvodem není protiinflační vliv krize, ale zpomalování meziročního růstu cen potravin. Proti tomuto vlivu působí nárůst cen ropy; ten je ale tlumen poklesem cen elektřiny. Na začátku příštího roku očekáváme, že se inflace přiblíží 2% inflačnímu cíli. V menší míře se do cenového vývoje promítne horší trh práce; výraznějším vlivem bude se efekt srovnávací základny, když z meziroční inflace po dvanácti měsících vypadne silný růst cen z ledna letošního roku. Od zhruba poloviny příštího roku začne inflace znovu sílit, když se v ní odrazí oživení české ekonomiky po odeznění pandemie.

Inflaci cen průmyslových výrobců negativně ovlivňuje protiinflační vývoj v eurozóně a meziročně nižší ceny ropy. Spolu se zlepšením sentimentu došlo ale v poslední době k nárůstu cen ropy a inflace cen průmyslových výrobců se tak postupně zvyšuje. K výraznějšímu zesílení proinflačních tlaků ale dojde až s odezněním pandemie.

 

Průmyslová produkce, maloobchodní tržby a obchodní bilance

Průmyslová produkce se v říjnu lehce sníží. K výraznějšímu propadu dojde u maloobchodních tržeb, které budou ovlivněny restriktivními opatřeními.

V září pokračoval příznivý vývoj průmyslová produkce, která meziměsíčně rostla (meziročně snižovala propad). Ve čtvrtém čtvrtletí by se nicméně mohl tento trend dočasně zastavit, když průmysl bude negativně ovlivněn nástupem druhé vlny koronaviru v Evropě. Oproti jaru ale nebude pokles průmyslu tak výrazný, když zahraniční poptávka zůstává velmi slušná.

Maloobchodní tržby se v říjnu pravděpodobně opět dostaly do meziročního poklesu. Podobně jako na jaře je hlavním důvodem pandemie. Zavřené obchody budou částečně kompenzovány výrazným nárůstem prodejů přes internet, na druhou stranu je ale oproti jaru nyní vyšší nezaměstnanost a řada domácností vzhledem ke značným nejistotám zvyšuje svůj sklon k úsporám a odkládá tak některé nákupy do budoucna.

Obchodní bilance dosáhla během 3Q výrazného přebytku, za kterým stálo především značné zlepšení zahraniční poptávky. Ta bude silná i nadále, když klíčovým faktorem zůstane příznivý ekonomický vývoj v Německu. S odezněním pandemie by zahraniční poptávka měla dále zesílit; to bude ale tlumeno růstem dovozů a vyššími cenami ropy.

 

Míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti by měla v dalších měsících pozvolna růst. Půjde především o sektor některých služeb. K obratu dojde pravděpodobně až zhruba v polovině příštího roku.

Míru nezaměstnanosti drží na uzdě vládní programy. Oproti první vlně pandemie ale pro následující měsíce čekáme výraznější dopady, a to především v sektoru některých služeb (ubytování, pohostinství apod.). Míra nezaměstnanosti by se ale měla zvedat také v průmyslu, ačkoliv vzhledem ke stále relativně silné poptávce půjde o menší dopady. Celkově by k obratu mělo dojít zhruba v polovině příštího roku spolu s výraznějším ekonomickým oživením.

 

Hrubý domácí produkt

Ve čtvrtém čtvrtletí se česká ekonomika opět propadne z důvodu restriktivních opatření zavedených po výrazném zhoršení epidemilogické situace. K výraznějšímu oživení by mělo dojít ve druhém čtvrtletí příštího roku.

ČSÚ revidoval údaje za třetí čtvrtletí směrem nahoru, když ve směru menšího propadu české ekonomiky působila především spotřeba domácností a čistý vývoz. S nástupem druhé vlny pandemie a na ní navazujících opatření se ale HDP ve čtvrtém čtvrtletí opět propadne. Především to bude poklesem spotřeby domácností; naopak lepší epidemiologická situace především v Německu bude celkový propad tlumit. K výraznějšímu oživení by mělo dojít již ve druhém čtvrtletí příštího roku, kdy by s příchodem příznivějšího počasí a nástupem vakcíny mělo dojít k pevnějšímu oživení jak domácí, tak i zahraniční poptávky. Revize dat za 3Q (z -5,8 na -5,0 %) je rizikem prognózy HDP pro letošní rok ve směru menšího propadu. Nejistota ale zůstává výrazná, což se může v budoucnu projevit dalšími významnými revizemi dat.

 

Reálné mzdy

Vzhledem k vysoké inflaci a vývoji spojeným s pandemií koronaviru se růst reálných mezd překlopil do záporu. Tam vydrží až do příštího roku, kdy zpomalení inflace a očekávané ekonomické oživení budou hlavními faktory za obnovením růstu reálných mezd.

Ve druhém čtvrtletí reálné mzdy klesly, když vliv měla na jedné straně velmi vysoká inflace a na straně druhé to byly dopady opatření proti šíření koronaviru. Nominálně se totiž mzda zvýšila jen velmi mírně, po sezónním očištění dokonce lehce poklesla (sezónně očištěná data odhadujeme sami). V některých sektorech totiž došlo k poklesu mezd, když nejvýraznější to bylo v pohostinství a ubytování. Reálné mzdy se vrátí k růstu až v příštím roce, kdy zpomalí inflace a dojde k ekonomickému oživení.

 

Zdroj:Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rok života pryč! Co nám covid dal a vzal?

Ilustrativní obrázek

Vídeň zve startupy zpracovatelského průmyslu na květnový festival v rámci ViennaUP´21

Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke vzniku odborů v Amazonu

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 9.4.2021

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 9.4.2021Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.