ČNB pokračuje rychle a zběsile

08:04 | Redakce W4T | Diskuze

Česká národní banka zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 1,75 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČNB

K růstu sazeb tak došlo již počtvrté v řadě, což ještě posouvá vytrvalostní rekord, který ČNB vytvořila na posledním zasedání. Centrální banka tak potvrdila, že vnímá sílící inflační tlaky v domácí ekonomice.

Proti zvýšení byl pouze jeden člen bankovní rady, zatímco další centrální bankéř chtěl sazby zvyšovat dokonce o 50bb. Nová prognóza s výrazným zvyšováním sazeb v příštím roce nepočítá. Inflaci podle ní zkrotí posilující koruna. My se domníváme, že vliv koruny bude nakonec slabší a ČNB tak bude zvedat sazby třikrát.

ČNB na čtvrtečním zasedání zvýšila všechny tři měnověpolitické sazby. Repo sazba se dostala z 1,5 % na 1,75 %. Pro toto zvýšení hlasovalo pět členů bankovní rady, zatímco jeden (velmi pravděpodobně znovu O. Dědek) chtěl ponechat sazby beze změny a jeden (podle našeho odhadu M. Hampl) hlasoval pro zvýšení sazeb o 50 bb. To, že pro ponechání sazeb byl pouze jeden hlas, považujeme za jestřábí závěr.

Guvernér Rusnok na tiskové konferenci po zasedání představil novou prognózu centrální banky. Ta na první pohled jestřábím dojmem nepůsobí. V porovnání s naším výhledem sice ČNB vidí o něco silnější růst HDP a v podstatě stejnou cenovou dynamiku, nicméně v prognóze koruny a úrokových sazeb se diametrálně lišíme. Zatímco ČNB předpokládá prudké posilování koruny od začátku nového roku, my se kloníme k tomu, že koruna bude posilovat pozvolně a hladinu 25 CZK/EUR příští rok neprorazí. Centrální bance tak kurz s tlumením inflačních tlaků nebude pomáhat tolik, kolik nyní očekává. Mnohem více si tak bude muset pomoct utahováním sazeb. Zatímco ve výhled ČNB počítá ještě s jedním zvýšením sazeb v prvním čtvrtletí, v dalším průběhu příštího roku by dle ČNB měly zase mírně klesnout. Náš výhled předpokládá, že sazby půjdou postupně nahoru i příští rok, když by bankovní rada měla třikrát hlasovat pro jejich zvýšení. Ve druhé polovině roku 2019 by tak repo sazba měla dosáhnout 2,5 %.

Rizika prognózy vychýlena proinflačně

Guvernér Rusnok na tiskové konferenci prohlásil, že rizika nové prognózy jsou vychýlena proinflačně. Nejistota daná vyjednáváním o brexitu, situací kolem italského rozpočtu i hrozícími obchodními válkami by mohla přitlačit korunu k ještě slabším hodnotám. Tím by zesílily inflační tlaky v ekonomice. V takovém případě by bankovní rada pravděpodobně přistoupila k rychlejšímu zvyšování sazeb. To se podobá našemu hlavnímu scénáři. Ten však nepočítá s výrazným posilováním koruny ani v případě, že se tato rizika nenaplní. Navíc není úplně zřejmé, v jakém časovém horizontu by bankovní rada měla na tato rizika reagovat. Nevíme tak, jestli už bankovní rada vážně uvažuje o zvyšování sazeb na prosincovém zasedání nebo se pouze kloní směrem k našemu scénáři. 

Jindy nudné prosincové zasedání bude letos plné napětí

Vzhledem k rizikům, o kterých mluvil guvernér Rusnok na tiskové konferenci, se výrazně zvýšila pravděpodobnost prosincového zvyšování sazeb. Záležet bude znovu na kurzu koruny. Ten ČNB vidí v posledním čtvrtletí roku v průměru na 25,7 CZK/EUR. I vzhledem k současným hodnotám kurzu, tak koruna bude snadno výše. Kurz v posledních měsících roku navíc tlačí nahoru tzv. efekt konce roku, kdy investoři prodávají své korunové pozice. Není úplně jisté, jestli s tímto efektem ČNB počítá a ve svém uvažování o zvyšování sazeb o něj kurz očistí. Pravděpodobnost růstu sazeb v prosinci tak v tuto chvíli vidíme na 40 %. Pokud bude koruna oslabovat, tak se tato pravděpodobnost bude ještě zvyšovat.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

T. Holub z ČNB vidí jako nejpravděpodobnější jedno zvýšení sazeb v tomto roce

Ilustrativní obrázek

Měsíční strategie - dluhopisy a měny

Ilustrativní obrázek

Evans z Fedu by preferoval ponechání sazeb na stávajících úrovních až do podzimu 2020

Ilustrativní obrázek

Bezrealitky představily plán inovací pro tento rok, věří umělé inteligenci a automatizaci

Ilustrativní obrázek

Týdenní zpráva z finančního trhu: Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 8.4.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Valná hromada Monety schválila návrh na dividendu ve výši 6,15 Kč

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu spíše v záporu

Ilustrativní obrázek

Zámoří na nových rekordech

Ilustrativní obrázek

Pražská burza po Velikonocích oslabila pod taktovkou rakouských emisí

Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Čas pro defenzivní dividendové akcie

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.