ČNB letos pravděpodobně ukončí kurzový závazek

09:35 | Redakce W4T | Diskuze

Česká koruna setrvala proti euru v posledních dnech loňského roku na silných úrovních. Její kurz se nevzdálil od hranice závazku České národní banky 27,00 CZK/EUR. Za celý rok 2015 si česká měna vůči euru připsala 2,5 % díky dobrým fundamentům i přípravám investorů na ukončení kurzového závazku ČNB. Česká ekonomika loni výrazně vzrostla (za celý rok předpokládáme 4,4 %) na základě nízkých cen ropy, přílivu peněz z fondů EU, uvolněné měnové i fiskální politiky a cyklického oživení domácí poptávky.

Foto: Public Domain

 

 

V letošním roce by měla ekonomická expanze pokračovat, i když nižším tempem, když se jednorázové faktory z loňského roku vyčerpají. I tak by ale mělo české hospodářství přidat solidních 2,8 % díky nadále rostoucí domácí poptávce. Růst by postupně měla i inflace, která by na konci roku měla dosáhnout 2% inflačního cíle. I vzdálenější výhled (pro rok 2017) je příznivý, což by se mělo promítnout do změny měnové politiky ČNB. Předpokládáme, že centrální banka v Q3 16 oznámí konec režimu kurzového závazku (za čímž bude stát hlavně změna v bankovní radě). Kurz koruny by až do tohoto rozhodnutí měl zůstat těsně nad hladinou 27 CZK/EUR, poté očekáváme posílení české měny k úrovni 26 CZK/EUR – proti výraznější apreciaci by pravděpodobně centrální banka zasáhla.

Tento týden je kalendář nabitý i v České republice. Dnes se dočkáme prosincového indikátoru PMI, který by podle našeho odhadu měl poklesnout o 1 bod na 53,1 bodu; i tak zůstane pevně v pásmu rostoucí aktivity v průmyslu. Ministerstvo financí zveřejní výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci loňského roku. Na základě příznivých údajů z října a listopadu předpokládáme, že schodek státní kasy dosáhne 50 mld. CZK (MF uvádělo v Q4 15 odhad 70 mld. CZK). Pátek přinese podle našich odhadů příznivá data o listopadovém průmyslu (očekáváme +6,3 % y/y), stavebnictví (+2,7 %) a zahraničním obchodě (přebytek 13,6 mld. CZK). Koruna by tak z fundamentálního pohledu měla zůstat na silných úrovních.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.