ČNB dnes vyloží kvarteto

08:42 | Redakce W4T | Diskuze

Hlavní zprávou dne bude zasedání ČNB, která podle našeho názoru a tržních očekávání počtvrté v řadě za sebou zvýší svou klíčovou 2T Repo sazbu o 0,25 pb na 1,75 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Jsme zvědavi, nakolik se v její nově zveřejněné prognóze objeví další růst sazeb, který očekáváme v příštím roce až na úroveň 2,5 %. Slabá koruna by nahrávala výraznému posunu komunikace ČNB jestřábím směrem.

Index nákupních manažerů ISM v průmyslu potěší

Před pátečními údaji o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech, která bedlivě sleduje Fed při svém rozhodování o měnové politice, nám dnešek nabídne předkrm v podobě říjnového indexu nákupních manažerů v průmyslu. Ten by měl podle názoru ekonomů z SG mírně oslabit. Zajímavé bude i číslo o nezemědělské produktivitě ve třetím čtvrtletí. Zranitelnost plynoucí z rostoucích mzdových (ale i úrokových) nákladů, které ukrajují z marží, se totiž může stát hlavním spouštěčem budoucího zpomalení v ekonomice Spojených států.

Inflace i nezaměstnanost v eurozóně dle očekávání

Po úterním zklamání z vývoje HDP už včerejší data z eurozóny další překvapení nepřinesla. Dle prvního odhadu inflace rostly ceny tempem 2,1 %, jádrová inflace zatím v souladu s očekáváním trhu zrychlila na 1,1 %. Zejména jádrová inflace je stále níže, než by bylo konzistentní s definicí cenové stability v mandátu ECB, tedy pod 2 % ale blízko této úrovně. Nezaměstnanost v ekonomikách eurozóny zatím zůstala nezměněná na 8,1 %. Drobným zklamáním byl index nákupních manažerů z Chicaga, euro to ale k výraznějším ziskům nepobídlo.

ČNB udělá další krok směrem k neutrálním sazbám

Česká národní banka dnes zvýší sazby počtvrté v řadě za sebou. Jakýkoliv jiný krok by byl pro trh zklamáním. Vede ji k tomu celá řada proinflačních faktorů, které se propisují do cenového vývoje. Mzdy rostou tempy nad osm procent, produktivita zatím pokulhává. Vývoj HDP i zahraniční poptávky přináší spíše zklamání, což ale znamená při daném mzdovém vývoji pouze rychlejší růst jednotkových nákladů produkce a vede tedy k dalšímu tlaku na ceny. Kurz koruny je mnohem slabší než očekávala prognóza ČNB. Jen vývoje kurzu samotným by bylo možné zdůvodnit posun výhledu trajektorie sazeb až o 0,75 bb výše. Očekáváme, že se prognóza ČNB posune ve směru rychlejšího růstu sazeb, avšak v menším rozsahu. My čekáme po dnešním kroku ještě trojí zvýšení sazeb v příštím roce, tím se ČNB ve Q3 2019 dostane na dolní hranici svého odhadu pro neutrální sazby. Více jsme napsali v ČNB Focusu v rámci našich Ekonomických výhledů zde: http://bit.ly/2ABr8iB.

Quo vadis, koruno?

Koruna oslabuje, krok za krokem. Překvapuje tím analytiky, zahraniční portfolio manažery i samotnou ČNB. Její bankovní radu to dnes pobídne ke čtvrtému zvýšení sazeb. Důvody pro včerejší ztráty domácí měny hledají obtížně. Inflace i nezaměstnanost v eurozóně dopadly dle očekávání. Vinit tak lze snad jen konec měsíce a související uzavírání pozic, které vyústilo ve ztráty eura. Na trzích také doznívalo úterní zklamání ze slabého růstu HDP v eurozóně. Koruna následkem toho všeho oslabila nad 25,90 CZK/EUR.

Ztrácely i ostatní měny středoevropského regionu. Zveřejněná čísla polské inflace drobně zklamala, není tak divu že zlotý odepsal nejvíce z celé trojice středoevropských měn, když oslabil o 0,2 %. Neexceloval ani maďarský forint, který ztratil jednu desetinu procenta. Česká koruna tak byla ve středoevropském regionu jednookým králem mezi slepými.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 14.8.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka: Výhled na srpen

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu: Americká výnosová křivka přivolává recesi

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.8.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Týdenní přehled: 29. červenec - 2. srpen 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá poslední seancí týdne v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

I přes neutuchající nejistoty na akciových trzích roste dnes většina asijských indexů

Ilustrativní obrázek

Americké indexy uzavřely čtvrteční seanci smíšeně

Ilustrativní obrázek

Zámoří otevírá dnešní seanci mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Zlato pro Čechy nikdy nebylo dražší

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.