Člen Rady guvernérů ECB O. Rehn avizuje na záříjovém zasedání výrazně stimulační balíček opatření

15:15 | B Z | Diskuze

Člen Rady guvernérů ECB O. Rehn avizuje na záříjovém zasedání výrazně stimulační balíček opatření. Finský guvernér hovořil o měnové politice na území EMU v rozhovoru pro americký deník The Wall Street Journal.

Ilustrativní obrázek
Foto: Fio banka

Evropská centrální banka na záříjovém měnově-politickém zasedání oznámí balíček stimulačních opatření, které by měly překonat investorská očekávání, alespoň to včera řekl člen Rady guvernérů - finský centrální bankéř Olli Rehn.

Americkému deníku The Wall Street Journal Rehn řekl, že ECB by měla přijít s opatřeními obsahujícími jak „výrazné a dostatečné“ objemy programu nákupu aktiv, stejně tak jako snížení depozitní úrokové sazby hlouběji do záporu.

Finský centrální bankéř řekl, že podle jeho názoru je lepší v interakci s finančními trhy z pozice centrální banky očekávání o měnových stimulech přestřelit, než je podstřelit. Tzn. raději přijít s „velmi silným“ balíčkem politických opatření než se prezentovat nevýraznými kroky.

Konsensuální odhady analytiků predikují záříjové snížení depozitní sazby o 10 bazických bodů na mínus 0,5 % doprovázené oznámením o nákupech bondů v měsíčním objemu 50 miliard eur. V návaznosti na Rehnovy výroky tak někteří analytici prezentují zvýšení pravděpodobnosti na ještě výraznější stimuly obsahující např. snížení depozitní facility o 20 bazických bodů či oznámení nákupu jiných druhů aktiv, než jen dluhopisů.Finanční trhy dle futures trhu projektují snížení depozitní sazby až na mínus 0,7 % a zároveň úroveň sazeb pod současným stavem až do roku 2024. Podle Rehna tato tržní očekávání ukazují, že investoři forward guidance ECB rozumí.

Mj. by ECB podle některých analytiků také mohla pozměnit podmínky TLTRO III* neboli dlouhodobých úvěrů poskytovaných bankovním institucím či oznámit zavedení tzv. tiered depozitního systému, kdy by pouze určitý podíl depozit komerčních bank u centrální banky podléhal negativní úrokové sazbě.

 

Zdroj: The WSJ; ECB

 

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

12.h - Evropa vstupuje do normální sezóny lehce optimisticky, libra silně oslabuje, Brent se propadá, BCPP v plusu

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Bond Weekly: 2/9/2019

Ilustrativní obrázek

Brexitoví vyjednavači zrychlí tempo rozhovorů, EK ochotná vyjednávat ale očekává konkrétní návrhyČti více
Ilustrativní obrázek

Klidná seance pro asijské akcie, indické si připsaly 5 % po daňové reformě

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely smíšeně

Ilustrativní obrázek

Pražskou burzu vytáhla do plusu Erste Bank

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burze otevírá na zelené nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy spíše rostou; Cut FEDu doprovází neměnná politika BoJ se slovy o příp. snížení sazeb

Ilustrativní obrázek

Po snížení klíčové úrokové sazby o 25 bps. uzavírá index Dow Jones růstem o 0,13%

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.