Civilní letectví čeká redefinice

15:15 | E V | Diskuze

Není to tak dávno, co trh předpověděl, že lidé už nikdy nebudou létat, dokud nebude existovat vakcína COVID-19, a že některé letecké společnosti zkrachují.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pandemie COVID-19 vážně zasáhla odvětví leteckých společností, přičemž většina leteckých společností přerušila lety o přibližně 90 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Největší evropská nízkonákladová společnost Ryanair sama v současnosti provozuje méně než 20denních letů, což představuje 99% pokles letů oproti letovému plánu před COVID-19, který měl 2 500denních letů.

V budoucnu existuje jeden klíčový problém, který může bránit evropským leteckým společnostem se rychle zotavit z poškození způsobeného pandemií COVID-19. Jejich obchodní model s velmi nízkými náklady se spoléhá na to, že letadla jsou v provozu při téměř 100 % zátěžovém faktoru. Odstranění prostředního sedadla v uspořádání sedadel 3x3 (ve kterém jsou nakonfigurovány všechny flotily leteckých společností) by způsobilo, že faktory zatížení by klesly na maximum 66 % - což by pravděpodobně znamenalo, že obchodní model zejména nízko nákladových leteckých společností by byl nerentabilní při současných cenách letenek.

Generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary minulý týden uvedl, že "buď vláda zaplatí za prostřední křeslo, nebo nebudeme létat." Reagoval na to, že anglickým leteckým společnostem bylo řečeno, aby neočekávali konkrétní pomoc spojenou s COVID-19. Pokud se v letadle v blízké budoucnosti prosadí opatření na sociální odstupňování, společnost Ryanair bude muset zvážit náklady na provoz při snížené kapacitě oproti nákladům na neprovádění provozu. Toto by mělo zůstat klíčovou oblastí, kterou investoři monitorují, protože to bude hlavním hnacím motorem, jakou je společnost Ryanair schopna zotavit se a vrátit se na svou předchozí úroveň růstu cestujících.

Průzkum ve Velké Británii ukázal, že více než 30 % lidí plánuje v budoucnu výrazně omezit cestování do Evropy stejně jako celosvětově. Jak dlouho bude trvat, než se opět vrátí důvěra lidí v letecký sektor, ukáže jen čas.

Zdroj: Financial Times

 

I když existuje vysoká šance, že tento rok několik leteckých společností zbankrotuje, nízkonákladové společnosti jako Ryanair a v Americe Southwest airlines se vyhnou svému osudu a stanou se prvními leteckými společnostmi, které se zotaví z této krize.

Společnost Ryanair má však několik funkcí, které odlišují její současnou pozici od ostatních leteckých společností, což jí také pomůže k obnově po pandemii COVID-19. Cestování se nemusí tak brzy vrátit do starých kolejí. Může se také stát, že domácí létání na tom bude mnohem hůře než dříve, což bude odrazovat ty, kteří by mohli být tak odvážní, že se chtějí dostat do letadla. Je to zásadní úder pro letecké společnosti, prodejce letišť, hotely, restaurace a kongresová centra.


Lukáš Baloga, hlavní analytik ProfitLevel

 

Zdroj:Michaela Doležalová, Media:list
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Lepší než nákup zlata? Těžaři jsou lákavou investicí

Ilustrativní obrázek

Povinné ručení: zelená karta se mění na bílou

Ilustrativní obrázek

Benzín bude přes léto zřejmě nejlevnější za posledních 20 let

Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Ekonomika pod lupou

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k úrodě obilovinČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.