Citi: Sedm varovných signálů pro akcie v roce 2016

08:01 | V Z | Diskuze

Citigroup patří mezi pesimističtější prognostiky a odhaduje, že ekonomika se s 65% pravděpodobností propadne do recese. Citigroup má rovněž podle CNBC nepříliš optimistický názor na všeobecné podmínky.

Foto: Public Domain

 

V dopise zaslaném klientům globální stratég Citi Jeremy Hale a jeho kolegové uvedli sedm důvodů, proč by měli investoři v nadcházejícím roce přistupovat k akciím opatrně:

  1. Tlak na marži: Vzrůstající náklady na pracovní sílu by mohly vytvořit tlak na marže. Růst marží přitom byl klíčovým faktorem popohánějícím více než mnohaletou býčí náladu.
  2. Nálada: Vlastní indikátor společnosti Citi ukazuje, že investoři ztrácejí chuť nakupovat akcie. To by za normálních okolností mohlo být vnímáno jako pozitivní signál naznačující růst. Citi však tvrdí, že propast mezi náladou na trhu a hodnotou indexu S&P 500vysílá varovný signál, že ceny nejsou udržitelné.
  3. Doprava: Dopravní index Dow Jones transportation index prudce klesá. Letos ztratil již 17 %, ačkoliv širší průmyslový index poklesl pouze o 2,1 %. Doprava v samotném prosinci spadla o 6,3 %. I když podle Dow teorie spolu tyto dva indexy nekorelují, Citi se domnívá, že tento krok „odráží obavy investorů z vyhlídek budoucího růstu v USA“.
  4. Kovy: Srovnejte vývoj cen zlata a palladia s indexem S&P 500 a zjistíte, že spolu většinou poměrně korelují. V poslední době podle dochází podle Citi k „znepokojující“ divergenci – ceny kovů klesají, zatímco index akciového trhu je stabilní.
  5. Úvěrové rozmezí. Ceny dluhopisů s investičním stupněm opět klesají. Letošní divergence vedla ke 12% korekci cen akcií.
  6. Propad příjmů: I když cyklický vliv ve třetím čtvrtletí nebyl tak silný, jak předpokládali analytici a pokles nedosáhl odhadovaných 5 %, příjmy se i tak propadly o 1,4 %. Propad ve čtvrtém čtvrtletí je odhadován na 4,5 % a celoroční snížení dosáhne 0,8 %, uvádí S&P Capital IQ. Výhled pro příjmy v prvním čtvrtletí roku 2016 navíc rovněž dramaticky spadl z původně odhadovaných 15,1 % až na současné 2,4 %.
  7. „Follow the money“: Citi upozorňuje, že hodnota aktiv spravovaných kapitálovými fondy zaměřujícími se na americký trh poklesla o 3 %. Celkový odliv v dolarech dosáhl asi 124 miliard, uvádí Bank of America Merrill Lynch.

Navzdory současnému pesimistickému tónu Citi oficiálně snížila své doporučení pro americké akcie pro rok 2016 pouze na „neutrální“. Cílovou cenu pro S&P 500 stanovila Citi na 2 200, což je dokonce o 7,5 % více než současná hodnota.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.