Čínský jüan na cestě stát se globální rezervní měnou. Potvrzena dohoda o přímě směnitelnosti se švýcarským frankem.

16:14 | wa pe | Diskuze

Čína podniká další krok na cestě k prosazení jüanu ve světovém měřítku prostřednictvím jeho přímé směnitelnosti se švýcarským frankem. Cílem je dosáhnout statusu rezervní měny u Mezinárodního měnového fondu.

 

Jak uvedl Čínský systém měnového obchodu (CFETS) ve svém prohlášení, propojení bude možné od úterý, což frank učiní již sedmou významnou měnou, která může být směněna přímo za jüan bez nutnosti užití amerického dolaru jakožto přestupní stanice. Jak uvádí CFETS, bude umožněna fluktuace kurzu v řádu 5 % na obou stranách denní fixace.

„Toto je důležitý krok na cestě k posílení bilaterálních ekonomických a obchodních vazeb mezi Čínou a Švýcarskem“ uvedla Čínská lidová banka ve svém prohlášení na svých internetových stránkách v pondělí. Přímá směnitelnost pomůže snížit náklady při převodu měn a usnadní užití obou měn v bilaterálním obchodu.

 Oznámení, které potvrdilo dřívější zprávu, přichází v době, kdy se MMF tento měsíc připravuje na setkání za účelem posouzení tzv. zvláštních práv čerpání. (Special Drawing Rights) Správní rada této ve Washingtonu sídlící instituce posoudí, zdali čínská měna splnila kritéria "volné použitelnosti" poté, co zamítla předcházející pokus z roku 2010. Další významné měny, které mohou být přímo směnitelné za jüan jsou americký dolar, australský a novozélandský dolar, britská libra, japonský jen a euro.

Čínská lidová banka rozšířila Švýcarsku 50miliardovou kvótu v jüanech (7,9 miliardy USD) v rámci Renminbi Qualified Foreign Institutional Investor programu, který umožňuje zahraničním investorům kupovat akcie na vnitřním čínském trhu. V roce 2014 švýcarská a čínská centrální banka podepsaly tříletou dohodu o měnovém swapu, která umožňuje půjčku až 150 miliard jüanů.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.