Čínské akcie čeká letos tvrdý pád, jsou přesvědčeni v Deutsche Bank

12:24 | wa pe | Diskuze

Investoři po celém světě se začínají ve stále větší míře vyhýbat rizikům. Na vině jsou především obavy z nejasné budoucnosti čínské ekonomiky, nízké ceny komodit a hrozba globální deflace. První obětí současného naladění kapitálových trhů budou podle Deutsche Bank čínské akcie.

Foto: Gerd Altmann

 

Tvrdý dopad letos věstí čínské ekonomice i George Soros, který ji označuje za extrémně předluženou, a poslední vývoj mu zatím dává za pravdu, Shanghai Composite Index jen od začátku roku upsal 17 % a nic nenasvědčuje tomu, že by neměl dále klesat.

Analytici Deutsche Bank vidí současný výprodej akcií na burze v Hongkongu jako předběžné kroky investorů očekávajících další špatné zprávy z čínské ekonomiky a znatelnou devalvaci jüanu (CNY) v dalším průběhu roku. Na jistotě investicím nepřidávají ani podezření z příliš „flexibilních“ účetních praktik mnoha čínských společností a nárůst objemu nesplácených úvěrů.

Mnoho optimismu dle Deutsche Bank nepřináší pohled na poměr tržní ceny čínských akcií a jejich účetní hodnoty (P/B ratio, price-to-book ratio), který se v průměru zhruba pohybuje na hodnotě 1:1. Takto nízkým oceněním se čínské akcie nemohly „pochlubit“ ani v dobách největších krizí v v letech 2008, 2011 nebo 2013.

Poměr tržní ceny k ziskům (P/E ratio) se u čínských akcií pohybuje znatelně níže než u jejich protějšků na MSCI Emerging Markets či MSCI Asia Pacific, mimo Japonsko a akcií na indexu S&P 500.

Institucionální a ostatní smart money investoři se již ve velké míře vyhýbají technicky překoupenému a volatilnímu čínskému akciovému trhu a specializované fondy alespoň sázejí na ty nejjistější tituly. 

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.