Čínská technologická společnost LeEco měla změnit svět

09:29 | Ne Ro | Diskuze

Místo toho její krach - akcie nevyjímaje - změnil tak akorát postoj čínských regulátorů.

Ilustrační foto
Foto: Paenidfiea

Zakladatel čínské technologické společnosti LeEco, Jia Yueting, usiloval o vybudování gigantické společnosti, která by se stala světovým lídrem v oblasti elektromobilů, digitálního streamování i nejrůznějších chytrých zařízení. Společnost ale místo toho trpěla stále větší zadlužeností a problémy měla před úřady i se svými nekonvenčními účetními praktikami. (Tedy v podstatě trpěla tímtéž co Muskova Tesla Inc.) Nakonec musela LeEco přejít do režimu krizového financování a její zakladatel Jia Yueting byl nucen přenechat vedení své společnosti novému managementu.

"Sdílený ekosystém" patřil v Číně ještě donedávna k oblíbeným modelům. Nyní se ho čínské regulační úřady snaží vymýtit ze všech společností, které vykazují některé společné rysy s LeEco.

Jia Yuetingovi je čtyřiačtyřicetiletý vizionář, jenž před lety založil čínskou technologickou společnost LeEco. Ta se měla stát světovým technologickým impériem, které by bylo schopno konkurovat americkým technologickým gigantům Netflix, Tesla a Apple současně. Jiaova vize se rychle rozšířila, stejně tak, jako i jeho společnost. Z počátečního portálu, zaměřeného na videostreaming, se vzápětí stal mnohojazyčný konglomerát neboli "sdílený ekosystém", což je termín, který razil sám Jia. Společnost prodávala nejrůznější produkty: od televizí po cloudové služby a od chytrých telefonů po elektromobily. V lednu roku 2016 se pak přejmenovala z LeTV na LeEco, což je zkrácenina z Le Ecosystems. Nicméně smělý plán v praxi nevyšel a místo toho se proměnil v multimiliardovou díru.

Upadnout v nemilost

Bývalí zaměstnanci LeEco i někteří z expertů jsou přesvědčeni, že krach společnosti způsobily Jiaovy přílišné ambice. Společnost bylo nakonec zapotřebí přenést z jejích vzdušných zámků zpět na zem. Především proto, že byla obrovským způsobem zadlužena, vzletných projektů bylo čím dál tím víc, no a mnohé z nich nevyšly. (Podobnost s Muskovou Tesla Inc. je až zarážející.)

Koncem roku 2016 chtěla rapidně expandující LeEco vytvořit vlastní zcela integrovaný ekosystém - hraní vlastního obsahu v aplikacích LeEco na vlastní digitální platformě a s vlastním hardwarem (který měl zahrnovat jak chytré telefony, tak i chytré automobily). Za tímto účelem LeEco narychlo vytvořila 15 dceřiných společností a 68 dalších, přidružených stran.

Ačkoli američtí spotřebitelé v té době o LeEco nikdy neslyšeli a její služby tam nebyly dostupné až do prosince 2016, bylo přesto rozhodnuto expandovat i do USA. V červnu 2016 LeEco koupila od Yahoo v Santa Clara 49 akrů s cílem vybudovat provoz, který by zaměstnával 12 tisíc Američanů. Své sídlo chtěla totiž přenést do Silicon Valley ve Spojených státech. Pro srovnání čísla o počtech zaměstnanců je třeba si uvědomit, že takový Facebook ve svém sídle v Menlo Park zaměstnává asi "jen" 9 tisíc lidí a Google v Bay Area necelých 20 tisíc.

Mnohdy je užitečné neztrácet optimismus, nicméně ten Jiaův byl značně přemrštěný. Dalším z Jiaových problémů bylo, že rozuměl čínskému trhu, nikoli však těm zahraničním. Jiaovo pracovní nasazení bylo ohromné, potvrzují někteří z bývalých zaměstnanců LeEco. A poněvadž si byl Jia vědom svých vlastních znalostních limitů, potřeboval zaměstnat talenty, z nichž některé nakonec nebyly takovými talenty, jak se očekávalo. A navíc, penězi obvykle nelze vyřešit úspěšnou strategii konkrétní společnosti ani jejich výše nekoreluje s mírou nabraných talentů. Nakonec ale v LeEco nebyly k dispozici už ani ty peníze, vzpomínají exzaměstnanci. A zatímco americká média troubila, že do Silicon Valley z Číny přichází nový hráč s plánem na agresivní expanzi v USA, investoři LeEco se doma v Číně začali strachovat o finanční zdraví LeEco.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.