Čínská reakce na brexit vytváří riziko pro celý svět

13:45 | Miloš Kotek | Diskuze

Celý svět hystericky reaguje na rozhodnutí voličů Velké Británie vykašlat se na nesmyslnou politiku Evropské unie, která nutí růst okurky a banány rovně, nutí občany, aby nepoužívali igelitové pytlíky, nařizuje hospodyňkám, jak čistě mají vysávat prach, zakazuje svítit žárovkami a nutí místo toho lidem zářivky, které obsahují zdravotně závadnou rtuť.

Foto: Dennis Jarvis

Když k tomu připočteme ekologickou naftu, u které na výrobu 1 litru musíme spotřebovat 2 litry normální nafty, a to je hlavním důvodem růstu bohatství nejrůznějších lokálních oligarchů, je rozhodnutí občanů Británie vcelku logické.

Hysterické reakce napříč všemi ideologickými směry připomínají zmatené pobíhání, když mravencům rozhrabete mraveniště. Názory na to, či ono plní obrazovky monitorů a nejrůznější mluvící hlavy vytržené ze své obvyklé letargie sdělují národům svá moudra, o která obyčejně nikdo nestojí a tak je náhlý zájem vítanou vzpruhou pro nízké sebevědomí analytických guru.

V reakci na brexit ani Čína není výjimkou.

Na nejvyšší vládní úrovni je slovní reakce na brexit negativní a provedená opatření pro svět nebezpečná.

Čínský premiér Li Keqiang prohlásil: „Na pozadí globalizace není možné, aby se každá země starala jen o svůj rozvoj a nezajímala se o světové ekonomické prostředí.“

„Pro Čínu je brexit tvůrcem nové světové nestability a jako země, která se v prvních měsících tohoto roku musela vypořádávat se silnými ekonomickými problémy je světová nestabilita poslední, co potřebujeme,“ dodal.

Centrální čínská banka (The People's Bank of China) v pondělí devalvovala yuan na nejnižší úroveň od srpna minulého roku. Je to známkou vládních obav o globální ekonomický růst, který může být zasažen britským rozhodnutím.

Stejný pohled má i banka Barclays, které se domnívá, že brexit v letech 2016 a 2017 sníží růst čínského HDP o desetinu. Bude to zvládnutelné, ale nebude to lehké.

Brexit zřejmě nepošla yuan do kolen, jako tomu bylo v únoru, kdy obchodníci zoufale vyprodávali čínskou měnu. Problémem je yuan samotný. Podle Barclays ztratí čínská měna další 10 % oproti dolaru v důsledku svého volatilního chování a v důsledku toho, že trhy nyní hledají bezpečný přístav pro uložení svého kapitálu.

Pro držitele yuanu to znamená odliv peněz ze země.

Během minulých let čínská měna rozhodně nebyla stabilní. Vláda šokovala trhy tím, že silně devalvovala svoji měnu. Nejprve v srpnu minulého roku a poté znovu o dva měsíce později. Tyto vládní devalvace zřejmě stojí za propadem carry obchodů ze začátku tohoto roku, protože to znamenalo hlavně silný odtok měny ze země a silné posilování japonského jenu. V březnu tohoto roku devalvace ustala a až do současné doby to vypadalo na uklidnění situace. Nicméně strach z brexitu může spustit další kolo.

Analytici společnosti Goldman Sachs v květnu napsali, že yuan je momentálně zlatý důl a že odliv kapitálu nemůže trvat věčně. Nicméně celkově to vypadá, že čínská vláda s yuanem hraje hru na kočku s myší. „Kdykoli vláda ucpe díry, kterými utíká kapitál, lidé nelení a najdou jinou, mnohem hlubší díru.“

 

Zdroj:bi, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.