Čínská měna se naprosto mění

08:00 | Miloš Kotek | Diskuze

Mezinárodní měnový fond (IMF) na svém zasedání zařadil čínský juan jako globální rezervní měnu. Vyvrcholilo tak snažení Číny o formální vyjádření síly její ekonomiky. Nyní bude juan ve skupině elitních měn – amerického dolaru, japonského jenu, britské libry a eura. Všechny tyto měny tvoří speciální měnový koš používaný k vypořádávání globálních obchodů, který se je nazván podivným jménem vůbec nepřipomínajícím měnu – SDR (Special Drawing Rights).

Foto: Moerschy

 

Tento měnový koš je používán k vypořádání plateb Bankou pro mezinárodní vypořádání (Bank for international settlement - BIS). Pokud například některý stát chce zaplatit za dovozy a jeho měna není například z důvodu slabosti žádoucí, přijme BIS platbu například od Indie v rupiích a exportnímu státu zaplatí pomocí SDR. Dostat se do SDR tedy znamená, že zúčastněné měny drží centrální banky ve svých devizových rezervách a o měnu jej tedy zájem.

Aby se některá měna stala světovou rezervní měnou, musí splňovat tři podmínky. Musí být volně dosažitelná, široce používaná a musí se s ní více obchodovat. Tím, že se juan dostal do koše SDR se stal populární měnou, a to bude znamenat její posilování. Jestli je posilování juanu v zájmu čínské vlády v souvislosti se současnými ekonomickými problémy Číny je otázkou.

Podle názoru analytiků yuan v obchodování předstihl japonský jen a nyní se stal třetí nejvíce obchodovanou měnou s 3% podílem na světových obchodech. Čína během minulých let nabrala sebedůvěru a i během složitých let, kdy jsme mohli vidět dvě devaluace, dva krachy akciového trhu a zpomalování ekonomiky. Po devaluaci juanu v září tohoto roku prohlásila Čína, že se zavazuje držet stabilitu juanu navzdory převládajícím ekonomickým potížím.

 

Ekonomická liberalizace

Přijetí mezi světové měny je také vítězstvím pro Čínskou komunistickou stranu, která chce liberalizovat ekonomickou situaci. Pode názoru agentury Bloomberg je „zařazení juanu do SDR vítězstvím čínských reformátorů, hlavně zastánců otevřeného trhu v čínské centrální bance (People’s Bank of China).”

„Tento úspěch by měl rozvázat ruce k rychlejší modernizaci a otevřenosti ekonomiky,“ tvrdí agentura Bloomberg. Částečně to znamená, že bude čínský trh otevřen přílivu a odlivu kapitálu.

Z dlouhodobého hlediska je to pro čínskou ekonomiku zásadní. Zařazení juanu do SDR má mnohem větší dosah, než jen přímý vliv na ekonomiku Číny. Tento krok také povzbudí Čínu k nezbytné finanční a kapitálové liberalizaci. Z dlouhodobého pohledu by tento krok měl vést k zlepšení alokace kapitálu a zlepšení finanční dovednosti. Také to pomůže lépe přejít na ekonomiku s hlavním podílem služeb, nikoli výroby. Čína by mohla získat mnohem větší důvěru v plovoucí měnový kurz řízený nabídkou a poptávkou po měně na forexovém trhu.

Z krátkodobého hlediska se toho moc nezmění.

Čínské podniky jsou stále řízeny dluhem, ekonomika se zpomaluje a Čína čelí nepříznivému demografickému vývoji, protože stárne její pracovní síla.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.