V oblasti inflace se index spotřebitelských cen zvedl meziročně v prvním čtvrtletí na 2,1% ve srovnání s 1,5% v posledním čtvrtletí 2015, protože ceny potravin dál rostly. Nicméně ceny průmyslových výrobků klesly meziročně ve 3. čtvrtletí o 4,8% a naznačily, že výrobní sektor ještě není z nejhoršího venku.
Průmyslová výroba vzrostla meziročně o 6,8% a překonala očekávání 5,9%. V prvním čtvrtletí se zvýšit tento ukazatel meziročně o 5,8% ve srovnání s 5,4% v předešlém čtvrtletí, což je nad mediánem výhledu 5,5%.
Celkově jsou data zveřejněná statistickým úřadem povzbudivá a mohou naznačovat, že čínské hospodářství se úspěšně přizpůsobuje "novému normálnímu stavu". Myslíme si ale, že na závěry je ještě brzy, protože v zásadě se nic nezměnilo. Možná sledujeme jen pauzu před dalším poklesem, protože Číně stále roste dluh v korporátním sektoru a v průmyslových rezervách. Pozitivní trend inflačních tlaků naznačuje, že uvolňování není pravděpodobné, zvlášť ve světle současných náznaků stabilizace. PBoC si tedy zachová směr uvolňování, ale pochybujeme, že dojde na další snížení sazeb a/nebo na požadavky z rezerv.
Celkově bude probíhající zpomalování čínské ekonomiky zatěžovat globální ekonomiku a nepřekvapilo by nás, kdyby v příštích týdnech došlo ke korekci většiny komoditních měn, například Aussie (AUD) nebo kiwi (NZD). Čínská ekonomika vždycky bouřlivě narůstá v týdnech po začátku lunárního nového roku. Příštích několik týdnů bude tedy klíčových pro odhad skutečného stavu druhé největší ekonomiky světa.