Čínská centrální banka nezasáhne proti dalšímu oslabování jüanu. Hrozí měnová válka?

16:17 | wa pe | Diskuze

Ani nejnižší úrovně obchodování jüanu (CNY) za posledních pět let čínské centrální bance nestačí. Představitelé Čínské lidové banky připustili další postupné oslabovaní měny na podporu domácí ekonomiky.

Foto: Moerschy

 

 „Centrální banka je ochotna tolerovat depreciaci jüanu tak dlouho, dokud jeho tempo zůstane pod kontrolou,“ prohlásil nejmenovaný čínský vládní ekonom v rozhovoru pro agenturu Reuters.

I přes stále masivní odliv kapitálu ze země, je čínská centrální banka ochotna nechat v roce 2016 poklesnout jüan až na úroveň 6,8 za americký dolar. Takovéto oslabení překoná dokonce i překvapivé znehodnocení měny z minulého roku, které v srpnu vyvolalo vlnu výprodejů na čínském trhu, potvrzují se tak předpoklady analytiků, kteří považovali nedávná čínská prohlášení o stabilizaci kurzu jüanu za planá. Obavy vzrůstají především na druhé straně Tichého oceánu, ve Spojených státech, kde kombinace slabého jüanu a posilujícího amerického dolaru může ohrozit slabé základy hospodářského růstu. 

Centrální čínská banka sama naposledy devalvovala svou měnu v pondělí v reakci na brexit. Je to známkou vládních obav o globální ekonomický růst, který může být zasažen britským rozhodnutím.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.