Čína zvažuje možnosti jak podpořit jüan a omezit odliv kapitálu

15:03 | Ne Ro | Diskuze

Čínská vláda prý uvažuje například o tom, že by státem vlastněným společnostem nařídila prodat americké dolary.

Offshorový jüan, tedy jüan, který je přístupný zahraničním subjektům, prudce posílil v reakci na zprávy o možné vládní podpoře této měny.
Čínské úřady letos studovaly možné scénáře vývoje jüanu a odlivu kapitálu a údajně připravují alternativní scénáře, uvedly osoby blízké této záležitosti. Čínské úřady provedly řadu testů odolnosti, vytvořily různé modely a provedly i terénní výzkum, uvedly subjekty, které si přály zůstat v anonymitě s tím, že se dosud jedná o neveřejnou záležitost. Čínské finanční instituce již dokonce i povzbuzovaly některé státem vlastněné podniky, aby prodaly devizy a je možné, že jim dočasně nařídí povinně směnit část fondů za jüan, pakliže to bude nezbytné. Čínský státní devizový úřad na vznesené dotazy dosud nereflektoval.
Zprávy o plánech tohoto typu se objevují v době, kdy vzhledem k sílícímu americkému dolaru a odlivu kapitálu ze země roste tlak na čínský jüan, a to spolu s obavami, že by nový americký prezident Donald Trump mohl uvalit represivní páky na čínský export. Pekingští politici koneckonců již učinili řadu opatření a zesílili kontrolu nad devizovým trhem, zavedli kvóty, kolik finančních prostředků občané smí směnit a došlápli si i na banky, po nichž požadují, aby podrobněji hlásily zahraniční transakce.

Čína se poslední dobou potýká s odlivem kapitálu ze země a s klesajícími devizovými rezervami. Čínští politici se s problémem snaží bojovat, uvádí Eddie Cheung z hongkongské společnosti Standard Chartered Plc, a dodává, že individuální nákupy dolaru budou pravděpodobně pokračovat. Offshorový jüan posílil o 0,9 % na hodnotu 6,8958 za dolar v 19:20 hongkongského času. To představuje jeho největší nárůst od ledna 2016. Stejná měna obchodovaná v Šanghaji posílila o 0,3 % na hodnotu 6,9400 za dolar, tedy nejvíce od července. Bloomberg Dollar Spot Index pro změnu klesl o 0,4 %.
Pokud to bude nezbytné pro udržení směnného kurzu jüanu na stabilní úrovni, může Čína v roce 2017 pokračovat v prodeji státních dluhopisů USA. Výše tohoto snižování bude záviset na výši kapitálového odlivu a tržních intervencích. Čínou držené státní dluhopisy USA v říjnu poklesly na více než šestileté minimum, když tato druhá největší světová ekonomika využila devizových rezerv k podpoře jüanu. Čínské devizové rezervy se pravděpodobně dále zeštíhlily poté, co v listopadu dosáhly pětiletého minima 3,05 biliónu USD, uvádí střední odhad průzkumu stanice Bloomberg, provedený počátkem tohoto týdne.

Zdroj: PBOC, CFETS, Bloomberg

Odliv kapitálu z Číny se během posledních měsíců urychlil, když jüan zaznamenal svůj nejhorší rok od roku 1994 na páru CNYUSD a upsal 6,5 % své hodnoty. Podle Bloomberg Intelligence během prvních 11 měsíců roku 2016 z Číny odteklo cirka 760 miliard USD. Střední odhad průzkumu stanice Bloomberg počítá s tím, že jüan oslabí do konce letošního roku o 2,7 %. Patřičné politické kroky čínských úřadů by mohly napomoci dodávkám deviz na onshorový trh a pomoci jüanu v krátkodobém horizontu, míní Carol Pang, viceprezidentka z Zhongtai International Holdings Ltd., sídlící v Hong Kongu. Nicméně další devalvaci to pravděpodobně nezabrání, uzavírá Pangová.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.