Říjnový pokles činil v meziročním srovnání dokonce 4,6 %. Známky drobného oživení však vykazují již listopadová data, což by mělo být v souladu se zlepšujícím se stavem ekonomik ve východní a jihovýchodní Asii, uvádí analytici Commerzbank. Podle čínského národního statistického úřadu se návratnost investic v průmyslových podnicích v listopadu zvýšila v meziročním srovnání o 9,25 miliard jüanů (1,43 miliard USD). Listopadovou statistiku pomohl vylepšit především růst automobilové výroby o 35 % a elektroenergetický sektor, který oproti stejnému období minulého roku expandoval o 51 %.
Nejistota ohledně dalšího vývoje však i nadále přetrvává. Vrásky přidělávají především navyšující se skladové zásoby zboží a nadále se snižující zisky státních průmyslových podniků. Vzhledem k situaci na světových komoditních trzích se mimořádně špatně vede především čínskému těžebnímu sektoru, jehož zisky poklesly za prvních 11 měsíců tohoto roku o 56,5 %. Na počátku prosince oznámil výrobce hliníku China Hongqiao Group okamžité omezení své produkce o 250 000 tun. Zprávu následovalo podobnými prohlášeními osm čínských zpracovatelů niklu, přičemž počítají s omezením celkové produkce v roce 2016 o 20 %.
Čínský průmysl se již čtvrtým rokem v řadě potýká se špatným odbytem svého zboží. Na vině je podle agentury Reuters slabá domácí poptávka a přebytek výrobních kapacit.
V minulém týdnu se vrcholní političtí představitelé sešli na každoroční ústřední ekonomické konferenci, kde načrtli představu hospodářského vývoje Číny v dalším roce. Oficiální prohlášení zatím naznačují, že země středu omezí v rámci svého nového ekonomického plánu pro příští rok výrobní kapacity, bude regulovat nafouknutý trh s realitami a pokusí se dostat pod kontrolu finanční rizika. Novým zdrojem růstu by se v Číně měl v budoucnu stát sektor služeb a rozvinutý vnitřní trh.