Čína ruší omezení těžby, cena uhlí spadne

09:39 | V Z | Diskuze

Vlna nárůstu cen uhlí až na dvounásobek, jíž byl trh svědkem v uplynulých šesti měsících, se již možná chýlí ke konci, protože Čína ukončila restrikce, které tento nárůst vyvolaly, píše agentura Reuters.

Foto: Public Domain

Ceny uhlí z australského Newcastlu, které jsou používány jako benchmarkový indikátor pro celou Asii, se v listopadu propadly na 105,75 dolarů za metrickou tunu ze 115 dolarů na začátku měsíce, což byla nejvyšší hodnota od roku 2012.

Ve čtvrtek čínské úřady oznámily uvolnění limitů na těžbu topného uhlí před nadcházející zimní sezonou. Doly tak budou moci těžit o 54 dnů v roce více.

Nárůst ceny přitom vyvolal na začátku letošního roku právě krok Pekingu, který snížil limity pro domácí těžbu ve snaze zbavit se nadbytečné kapacity. Energetické společnosti v Asii, především v Jižní Koreji a Japonsku, zareagovaly na tento krok zvyšováním zásob.

„Rapidní růst ceny ze začátku roku 2016 pravděpodobně nezůstane zachován, protože čínská vláda uvolňuje limity na počet pracovních dnů v dolech, zavedené s cílem ovládat cenu uhlí,“ uvedla ve zprávě pro klienty ratingová agentura Fitch Ratings.

„Cenový vývoj nyní bude záviset především na počasí v severní Asii, kde právě začíná zimní období. Domnívám se, že cena uhlí v letošní zimě bude kolísat,“ uvádí nejmenovaný obchodník.

Meteorologové přepokládají, že zima v Číně a Jižní Koreji bude v prosinci nebývale tuhá, zatímco předpověď pro Japonsko odpovídá dlouhodobému normálu. Vyplývá to z údajů společnosti Thomson Reuters Eikon.

„Protože Čína oznámila zvýšení produkce, došlo k propadu ceny. Poptávka poklesla rovněž proto, že většina energetických společností se již předzásobila,“ uvádějí zdroje z nejmenované jihokorejské energetické společnosti.

Růst trhu s uhlím v Asii byl naprosto bezprecedentní a byl spásou pro sektor, který se již roky potýká s propadem.

 

Přemrštěný, ale nikoli nezasložený růst

Analytici uvádějí, že nedávný cenový skok byl poněkud přemrštěný a korekce směrem dolů byla nevyhnutelná. Propad na úrovně před zahájením růstu však podle nich nehrozí.

„Cena topného uhlí v Číně je ve střednědobém horizontu udržitelná na úrovni 515 juanů za metrickou tunu, což odpovídá benchmarkové ceně topného uhlí z Newcastlu ve výši 73 dolarů za metrickou tunu s dodáním FOB (free on board),“ uvedla ve studii uveřejněné tento týden energetická poradenská společnost Wood Mackenzie.

Futures naznačují jako adekvátní cenu úroveň okolo 70 dolarů za metrickou tunu u promptních dodávek.

 

Zdroj:Redakce, Reuters
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zlato v reakci na obchodní napětí mezi USA a Čínou dosáhlo na nové šestileté maximum

Ilustrativní obrázek

Čína podala oficiální protest proti rušení výjimek ze sankcí při odběru íránské ropy

Ilustrativní obrázek

USA jsou celosvětově největším dovozcem oceli

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes roste díky uvolnění v obchodních vztazích USA a Číny

Ilustrativní obrázek

Emise uhlíku v EU se loni poprvé po sedmi letech zvýšily

Ilustrativní obrázek

Cena ropy dnes klesá v reakci na nepříznivé makroekonomické údaje z ČínyČti více
Ilustrativní obrázek

Co jako první zkontrolovat po přestěhování do nového bytu?

Ilustrativní obrázek

Revoluční energetické tržiště umožňuje obchodovat s elektřinou komukoli

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.