Čína pomůže prodejem německých vládních dluhopisů Evropě s QE.

17:43 | Miloš Kotek | Diskuze

Ústředí Čínské centrální banky (People's Bank Of China – PBoC), bude vzhůru a pracovat přes čas, jen aby pomohlo Eurozóně.

 

Centrální banky v Eurozóně se vší silou snaží pozvednout prostřednictvím měnových operací umdlévající ekonomické oživení a vítaná pomoc dorazí z čínské centrální banky, která pomůže s realizací evropskému kvantitativnímu uvolňování ve výši neskutečných 1,1 trilionu euro prostřednictvím prodeje svých německých vládních dluhopisů.

Protože Evropská centrální banka začala v březnu s nákupem německých vládních dluhopisů, využívá divize zahraničních rezerv Čínské lidové banky příležitosti a odprodává ECB podíl z držených německých bondů. Potvrdily to dva zdroje blízké centrálním bankám Číny a Evropy.

Obchody PBoC neprobíhají přímo s centrálními bankami eurozóny, ale prostřednictvím bank obchodujících s dluhopisy. Prodeje na volném trhu činí nákupy dluhopisů mnohem jednodušší, protože obchodníci evropských finančních center mohou shledávat poněkud obtížným vyhledat a nakoupit každý měsíc dluhopisy za 60 miliard euro v rámci programu kvantitativního uvolňování ECB.

Existují obavy, zda Bundesbank – německá centrální banka dokáže zajistit nákup dostatečného množství německých vládních dluhopisů v rámci programu QE, který má celkem nakoupit dluhopisy za 1,1 bilionu euro. Bundesbank by měla v rámci plnění programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky měsíčně zakoupit německé vládní dluhopisy za 10 miliard euro, což může být potenciálně problematické, protože Německo tak vysoké množství vládních dluhopisů nevydává. Nicméně představitelé ECB již několikrát vyjádřili, že z tohoto vývoje nemají žádné obavy.

Podle člověka obeznámeného se situací má Bundesbank prozkoumat možné zdroje prodejů německých bondů a to včetně PBoC. Centrální banka Číny je pod tlakem, aby její devizové rezervy přinášely zisk a tak PBoC může souhlasit s tím, že využije výhodu vyšších cen německých vládních dluhopisů k prodeji, protože jejich výnosy jsou zanedbatelné.

„Čínské prodeje německých bondů určitě pomohou ECB s prováděním politiky kvantitativního uvolňování, takže to je příklad toho, kdy jsou Čína a Evropa mají společné zájmy,“ říká Eswar Prasad, ekonom na Kornelově Univerzitě a bývalý ředitel Čínské sekce v Mezinárodním měnovém fondu.

Odhaduje se, že PBoC drží německé vládní dluhopisy za stovky miliónů euro a jejich prodeje by pomohly ECB zpomalit hrozbu ekonomického zpomalení na rozvíjejících se trzích v eurozóně prostřednictvím oslabení evropské jednotné měny a za použití mnohem agresivnější měnové politiky.

Oficiální zdroje ve Frankfurtu očekávají, že v prosinci dojde k úpravě stávající politiky QE v reakci na zpomalení ekonomiky. Může dojít k posunutí doby, po kterou budou nakupovány dluhopisy evropských států za současnou hranici září 2016, nebo se může zvýšit měsíční množství nakupovaných dluhopisů nad současnou hranici 60 miliard euro.

Pokud ECB přitlačí na kvantitativní uvolňování, cena německých vládních dluhopisů se opět zvýší. Nicméně veškeré zisky z vyšší ceny dluhopisů pro PBoC by se mohly vypařit v důsledku oslabení eura. To by pro PBoC mohlo být nepříjemné. PBoC nyní drží rekordní množství zahraničních rezerv v amerických dolarech. Euro během posledního roku oslabilo vůči dolaru o 13 %, a pokud ECB rozšíří svoji politiku kvantitativního uvolňování, velmi pravděpodobně oslabí ještě více. Rozhodnutí ECB o rozšíření QE se dá očekávat 3. prosince tohoto roku a stejnou dobou by se měla vyjádřit guvernérka FEDu Yanet Yellenová zda začne v tomto roce opravdu zvyšovat základní úrokovou sazbu na dolaru.

Čínské devizové rezervy na konci září se oproti červnu 2013 snížily ze 4 biliónů dolarů na 3,5 biliónů dolarů v důsledku zpomalování čínské ekonomiky, odlivu zahraničního kapitálu a zhodnocování čínské měny renminbi.

V srpnu provedla PBoC překvapivý tah a oslabila svoji měnu. Odprodeje velmi likvidních německých vládních dluhopisů mohou přispět k zastavení zhodnocování renminbi, protože prodeje dluhopisů denominovaných v cizí měně vytváří tlak proti zhodnocování vlastní měny.

V posledních měsících snižuje PBoC své devizové rezervy aby podpořila kurz své měny. Analytici vesměs uvádějí, že tyto čínské intervence se provádějí hlavně prodejem amerických vládních dluhopisů.

Složení a velikost čínských devizových rezerv je předmětem tajemství. Tao Wang, čínský ekonom v USB odhaduje, že Čína drží americké vládní dluhopisy ve výši 1,4 biliónu amerických dolarů. K tomu bychom měli připočítat vládní dluhopisy dalších států, hlavně z Evropy, Spojeného království a Japonska ve výši 729 miliard euro. Zbytek tvoří korporátní dluhopisy a americké akcie.

Zakladatelé eura se domnívali, že euro se časem stane měnou, která bude tvořit protiváhu světově dominujícímu dolaru. Zatím to však vypadá, že pro guvernéra ECB, Maria Draghiho není tento cíl prioritou. V srpnu 2014 musel guvernér Draghi připustit, že ECB bude redukovat množství držených euro, protože jeho centrální banka bude muset provádět politiku uvolňování po mnohem delší dobu, než FED.

ECB uvedla: „Provádíme každý týden úpravy objemů nakupovaných dluhopisů, nicméně nekomentujeme jednotlivé transakce. Zatím nevidíme známky toho, že by docházelo ke snížení nabídky dluhopisů k nákupu.“ Bundesbank to odmítla komentovat.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.