Čína nemůže na hrozbu amerických cel reagovat stylem "oko za oko", bezbranná však rozhodně není

11:41 | Redakce W4T | Diskuze

Na schůzce G20 řekla šéfka MMF, že dosavadní obchodní přestřelka může zpomalit globální růst až o 0,5pb. Ve středu se vydá šéf Evropské komise Juncker do Washingtonu, aby pokusil zmírnit stupňování obchodního konfliktu mezi USA a EU. Good luck! Mezitím Trump už stihnul oznámit, že se s tím nebude mrcasit a rovnou navrhuje zavést tarify na všechny čínské dovozy.

Ilustrativní obrázek
Foto: AK Rockefeller

Čína nemůže tentokrát odpovědět ve stylu „oko za oko“, protože tak vysoké dovozy z USA nemá. Ale má jiné zbraně: např. může přestat nakupovat americký státní dluh, může oslabit měnu (což už se děje, navíc bez výrazně větší pozornosti) a Číňané mohou přestat nakupovat výrobky amerických firem, ať už jsou vyráběny kdekoliv.

Mezitím automobilky očekávají na výsledek veřejného slyšení z minulého týdne: tedy zda jsou hrozbou pro národní bezpečnost USA, a zda budou zavedena dovozní tarify i na ně. Dovozní tarify by přitom nebyl problém jen pro zahraniční automobilky, ale i pro ty americké, které často využívají Mexiko jako montovnu.

Zdroj:David Navrátil, analytik, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v pátek smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street uzavírá v plusu, nejvýše za posledních 5 týdnů

Ilustrativní obrázek

Společnost MoffettNathanson vydala negativní doporučení na Twitter (-4,29 %)

Ilustrativní obrázek

OPEC snížil prognózu poptávky po ropě v roce 2019

Ilustrativní obrázek

Amerika po otevření posiluje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.