Čína ještě není z nejhoršího venku

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Na první pohled se údaje o čínském růstu ve druhém čtvrtletí jeví povzbudivě, protože hrubý národní produkt stoupl meziročně o 6,7%, od prvního čtvrtletí nedošlo ke změně, je to dokonce nad očekáváním trhu 6,6%.

Foto: Dennis Jarvis

Na sezónně upraveném základu čínská ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o 1,8% a předčila medián výhledu 1,6%, zatímco výsledek prvního čtvrtletí byl upraven z 1,1% na 1,2%. Údaje naznačily, že největší světová ekonomika si vedla v první polovině roku dobře a dokonce dokáže získat momentum, což je dobrá zpráva, cíl pro rok 2016 je meziročně 6,5%. V oblasti inflace stoupla jádrová inflace v prvním a druhém čtvrtletí na 2,1% ve srovnání 1,5% v posledním čtvrtletí loňského roku. Deflátor HDP stoupl ve druhém čtvrtletí na 1,80% z předešlých 0,49%, uvolnily se obavy z problémů s deflací.

Celkový obraz ale není tak veselý, protože soukromé investice nadále získávaly sestupné momentum, v červnu stouply meziročně o 2,8% oproti 3,9% v květnu a 23,7% v dubnu. Investice do realit se také zpomalily a naznačují, že vláda bude muset posílit stimuly, pokud bude chtít do konce roku dosáhnout cílového růstu. Oživení táhl především sektor nemovitostí.

Celkově by udržitelné zlepšení výhledu inflace a odliv kapitálu - odhadovaný odliv kapitálu se zvyšuje a koncem května dosáhl 343 miliard dolarů - měly PBoC bránit výrazně uvolnit monetární politiku. Na druhou stranu, vláda bude pokračovat s fiskálními stimuly, aby zmírnila zpomalování ekonomiky. Doufáme ale, že se vláda začne vážně zabývat problémy nevyužité kapacity, protože se zdá, že oddlužení nevnímá jako prioritu.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.