Největším importérem ropy do Země středu jsou i nadále státy Blízkého východu sdružené v OPEC, svůj aktuální hlad po černém zlatu však Čína tiší i u producentů v Rusku, Severním moři nebo v Západní Africe.
Zvýšená poptávka Číny po ropě by se mohla zdát vzhledem k jejímu aktuálnímu hospodářskému ochlazování poněkud paradoxní, je však v souladu s jejím chováním v minulosti, kdy mohutně nakupovala při relativně nízkých cenách černého zlata. Cena ropy kolem 30 USD za barel a současně rekordně nízké sazby za přepravu jsou příliš lákavé a to i přesto, že čínský růst HDP podle odhadů letos zpomalí na „pouhých“ 6,5 % a včera zveřejněný index nákupních manažerů klesl na své tříleté minimum.
Dodávky ropy byly v prosinci navýšeny po uzavření dohody mezi angolskou vládou a čínskou státní Sinochem Group. Jen v únoru by mělo v únoru vyplout na cestu k čínským mořím 8 tankerů. Rekordně nízké jsou pro Čínu i ceny přepravy ze Západní Afriky, které aktuálně dosahují minima z října minulého roku 24,44 USD za metrickou tunu. Dodávky ropy ze Západní Afriky do Číny tak denně představují asi 1,38 milionů barelů denně a patrně dále porostou.
Další čtyři tankery putovaly do Číny tentokrát ze Severního moře v lednu, přitom za celý rok 2015 agentura Bloomberg zaznamenala z této oblasti pouze 9 dodávek. V tomto měsíci jsou již objednány dva tankery, které do Číny dodají ruskou surovou ropu typu Ural.
Zvýšený import je zčásti třeba připsat i pokračujícímu trendu zvyšování spotřeby, nejen aktuálním nízkým cenám ropy. Spotřeba pohonných hmot v Číně roste společně s prodeji nových automobilů. Čínský trh s motorovými vozy je od roku 2009 největší na světě a stále roste. Stejně tak je na vzestupu i čínský petrochemický průmysl.
Nejen OPEC doufá, že růst poptávky v Asii vynahradí vytrvale se snižující závislost na ropě ve vyspělých západních státech. Nedávná zpráva kartelu počítá s růstem spotřeby ropy v rozvojových zemích do roku 2040 o 26 milionů barelů denně na 66,1 milionů barelů denně. Export ropy jen ze Západní Afriky do asijských zemí včetně Indie, Taiwanu a Indonésie vzrostl v únoru na 2,14 milionu barelů ropy oproti 1,95 milionu barelů v lednu, uvedla agentura Bloomberg.
Je otázkou nakolik současný hlad Číny po ropě pomůže trvale snížit přesycenost globálního trhu s černým zlatem. Velmi dobře se může jednat jen o tvorbu masivních zásob na horší časy, než jeho cena půjde znovu nahoru. Čína se podle Mezinárodní energetické agentury chystá tento rok vybudovat skladovací kapacity pro 145 milionů barelů ropy.