Chystají se v Applu zásadní změny? Goldman Sachs věří, že akcie společnosti Apple mají mohutný potenciál k růstu

17:01 | wa pe | Diskuze

Velmi konzervativní P/E poměr akcií Apple je ve světle loajality jeho zákazníků a celkového potenciálu společnosti mírně zarážející. Analytici z Goldman Sachs se věnovali důvodům této skutečnosti.

Ilustrační foto, Public Domain

V Goldman Sachs jsou toho názoru, že akcie Apple (NASDAQ:AAPL) jsou drasticky podhodnocené a zařazuje společnost do svého seznamu „conviction buy“ s cílovou cenou 163 USD za akcii ve dvanácti měsících. V době publikace článku se akcie obchodovaly blízko hranice 117 USD, což je asi 39 % pod úrovní zmíněné cílové ceny. Jsou však akcie Apple skutečně natolik podhodnocené jak tvrdí v Goldman Sachs? Banka založila svou předpověď na předpokladu, že technický inovátor se v budoucnu čím dál tím více zaměří na poskytování služeb.

Postupný přesun těžiště aktivit Apple ve prospěch poskytování služeb by měl být katalyzátorem dalšího růstu hodnoty společnosti na akciovém trhu.

Příští rok by měla vzhledem k nasycenosti trhu kulminovat orientace společnosti na počet prodaných zařízení a pozornost se přesune na monetizaci již instalované báze. Jinými slovy Apple se bude snažit o zvýšení příjmů plynoucích z již získaných uživatelů jeho zařízení. Apple se už vydal cestou nového obchodního modelu v případě plánovaných aplikací pro svůj iPhone 6 a chystané uvedení televizní služby bude v tomto směru dalším významným krokem.

Po celá desetiletí investoři vnímali Apple jako výrobce hardwaru, což je samozřejmě opodstatněné, jelikož většina čistých zisků společnosti plyne právě z prodeje zařízení. Vezmeme-li do úvahy jak koncentrované je portfolio produktů Apple, je jakákoli předpověď úspěchu jeho budoucích produktů velmi obtížná. To je jeden z důvodů proč se akcie společnosti vzhledem k jejich výnosům často prodávají znatelně levněji než ty patřící konkurenci s dobře odhadnutelnými příjmy z poskytování služeb a předplatného. Například Alphabet a Microsoft se mohou vykázat P/E indikátorem 31 a 36, což je výrazně více než u akcií Apple s P/E poměrem 13.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.