Chybějící nabídka čipů zpomaluje produkci aut ve světě, zasahuje i odvětví spotřební elektroniky

15:40 | E V | Diskuze

Automobilky hlásí omezení produkce způsobené nedostatečnou nabídkou čipů.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Producenti polovodičových čipů nedokážou vyrovnat rychlost růstu poptávky od automobilek a producentů spotřební elektorniky. 

 

Automobilky po celém světě si stěžují na nedostatek čipů. V důsledku toho nyní musí omezovat produkci. Omezení hlásí japonské automobilky jako Toyota, Honda, či Nissan, ale také např. německý Volkswagen, který minulý měsíc ohlásil nutnost změny výrobních plánů. „Globální nedostatek dodávky polovodičů představuje výzvy a narušení v produkci,“ píše v emailovém prohlášení Bloombergu společnost Ford.

Na počátku pandemie Covid-19 automobilky výrazně omezily svou produkci a s tím i poptávku po čipech. Poptávka po automobilech se však obnovila rychleji, než jejich producenti předpokládali poté, co vlády vypustily stimulační balíčky a lidé dojíždějící do práce se snaží vyhnout hromadné dopravě, uvádí pro Bloomberg Glen De Vos, technický ředitel dodavatele automobilových dílů Aptiv Plc.

Výrobci čipů však mezitím alokovaly svou produkci ke spolehlivějším odběratelům, kteří jsou navíc často ochotni za čipy lépe zaplatit a jejich objednávky dosahují větších objemů. Těmi jsou především výrobci elektroniky (např. chytré telefony a příslušenství, počítače, herní konzole atd.).

Společnosti dodávající čipy jako Taiwan Semiconductor Manufacturing, United Microelectronics a Globalfoundries neexpandovaly dostatečně rychle, aby vyrovnaly současnou poptávku. Při expanzi své produkce jsou spíše konzervativní, jelikož se jedná o investice v řádech mld. USD a obsahují tedy velké potenciální ztráty. Tito primární producenti čipů jsou zodpovědní za velkou porci světové produkce a dodávají společnostem zaměřeným na automobilové čipy jako Infineon Technologies či NXP Semiconductors.

Poptávka po čipech se navíc zvyšuje i z důvodů technologického pokroku v odvětví automobilů i spotřební elektroniky. Ačkoli nejnovější auta vyžadují více čipů, stejně jsou na tom i jiné produkty. Dle Bloombergu chytré telefony využívající 5G sítě potřebují o 40 % více polovodičových komponent než starší 4G verze. Dodavatel čipů TSMC hlásí za 4Q rekordní tržby, ze kterých je velké procento tvořeno právě 5G iPhony.

Nedostatek nabídky čipů ovlivnil produkci nejen v odvětví automobilů, ale také např. herních konzolí či iPhonů. Apple údajně čelí nedostatku napájecích čipů pro iPhone 12, uvádí Bloomberg.

Polovodičové komponenty budou dle odhadů zprávy od China EV 100 a Rolanda Bergera v roce 2030 tvořit více než 50 % výrobní ceny aut, nyní se jedná o zhruba 35 %. „Čipy získávají s nadcházejícími auty definovanými softwarem na důležitosti,“ řekl Shi Ji, analytik Haitong International Securities v Hong Kongu. „Jsou esenciální pro všechna auta, ne jenom pro ta elektrická.“

Akcie společnosti Volkswagen klesají o 1,79 % na 129,44 EUR, akcie Apple klesají o 1,58 % na 129,96 EUR, akcie Infineon Technologies klesají o 2,40 % na 33,40 USD, akcie NXP Semiconductors rostou o 0,20 % na 175,38 USD.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj:Matěj Švanda, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Výběr firemních zařízení pro zaměstnance není jen rozhodnutím IT oddělení

Ilustrativní obrázek

Výrazný příklon bankovnictví k digitalizaci v době covidu má za důsledek pokles důvěry lidí. Banky to musí řešit

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické akciové indexy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německý DAX obchoduje na kladné nuleČti více
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Ilustrativní obrázek

IEA očekává očištění přebytku ropy koncem roku 2021, poptávka bude postupně růst

Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.