Chtěli byste něco svého poslat na Mars? Máte šanci

08:35 | Ne Ro | Diskuze

Robotická sonda InSight Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku USA (NASA) by měla na Rudé planetě přistát v listopadu příštího roku. Na palubě ponese nejen několik vědeckých přístrojů, ale též stovky tisíc jmen z celého světa.

Foto: Public Domain

Již v roce 2015 se přihlásilo téměř 827 tisíc lidí, kteří si nechali uložit své jméno na křemíkový mikročip na palubě robotické vesmírné sondy. Teď NASA dala v útrobách sondy InSight k dispozici další čip, což může představovat šanci pro ty, jejichž jméno se na první čip nevešlo.

Do prvního listopadu letošního roku tak mohou zájemci odesílat své iniciály vyplněním následujícího formuláře zde.

Planeta Mars lidi vzrušuje po dlouhá staletí. Jde o naši sesterskou, dnes údajně neobydlenou planetu. Existuje několik náznaků, že v minulosti mohla být protkána řekami, které se slévaly do oceánů a umožňovaly podmínky k životu v nich i na souši. Pak došlo nejspíš k nějaké planetární katastrofě, která učinila podmínkám vhodných pro život přítrž.

Lidé, kteří své jméno nechali na čip uložit již během první akce průzkumné mise InSight v roce 2015, si mohou stáhnout svůj "palubní lístek", na němž uvidí počet odcestovaných mil coby "častí letci".

Pokud jste jedním z oněch 1,38 miliónů lidí, jejichž jméno se nahrálo na čip pro vesmírné plavidlo NASA Orion v roce 2014, pak si lze přičíst i tyto uražené míle. NASA vyvíjí vesmírnou loď Orion s cílem přepravit kosmonauty vesmírným prostorem, v možných budoucích misích na Mars, jichž se budou účastnit i lidé.

Příští možností, jak si nechat přičíst další body na své konto "častého letce", nejspíš bude NASA Exploration Mission-1. Mělo by jít o první let, který spojí raketu Space Launch System s vesmírnou lodí Orion, která by pak měla být schopna letět do vzdálenosti tisíců mil delší, než jaká je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Bude to vlastně taková příprava na misi na Mars s lidskou posádkou.

Ale zpět k misi robotické sondy InSight na Mars, která by měla zkoumat nitro Rudé planety. Sonda InSight ponese seismometr, určený k detekci případných zemětřesení (respektive „marsotřesení“) či pádů meteoritů a taky ke studiu složení planety Mars hluboko pod jejím povrchem. Kromě toho bude na palubě samovrtná souprava, která by se měla zanořit do nitra Marsu a odtamtud zjišťovat informace o složení planety. Cílem je lépe pochopit evoluci na Marsu, potažmo i na Zemi.

Sonda InSight by měla odstartovat z kalifornské letecké základny Vandenberg v květnu příštího roku.

 

Zdroj:nasa
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Anketa

Pokud by to bylo možné, letěli byste na Mars?

Ano 20
Ne 5
Celkem hlasů: 25
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Autonomní vozy, umělá inteligence, ale i kvantové počítače a kyborgové. Jak bude vypadat svět v roce 2118?

Ilustrativní obrázek

Podaří se letos vědcům poprvé v historii spatřit černou díru?

Ilustrativní obrázek

Baterie nové generace by mohla ohrozit byznys společnosti Tesla

Ilustrativní obrázek

Japonští vědci stvořili humanoidního robota, který cvičí, potí se a hraje badminton

Ilustrativní obrázek

Poslední incident SpaceX s nezdařeným vypuštěním satelitu neohrozí start dalších raket

Ilustrativní obrázek

DARPA vyzývá ke katalogizaci podzemních prostorČti více
Ilustrativní obrázek

Shell a BP začnou kupovat libyjskou ropu

Ilustrativní obrázek

Forex analytici z BTMU o páru GBP/USD a o Swexitu

Ilustrativní obrázek

Lithiové akcie se dnes chovají různě

Ilustrativní obrázek

Kanadská centrální banka zvyšuje úrokové sazby

Ilustrativní obrázek

Euro zaznamenalo po rekordním vzestupu pokles

Ilustrativní obrázek

Americký průmysl slibuje solidní výsledek

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.