Chcete žít déle a zdravěji? Pijte kávu čtyřikrát denně, radí lékaři

09:50 | wa pe | Diskuze

Kardiologové ze španělské Universidad de Navarra jsou přesvědčeni, že pravidelná konzumace kávy může vést ke zlepšení zdravotního stavu a prodloužení délky života.

Ilustrativní obrázek
Foto: Public Domain

Studie španělských lékařů se zúčastnilo přibližně 20 000 absolventů španělské univerzity o průměrném věku 37,7 let. V rámci dotazníku poskytli své údaje o stravování, konzumaci kávy, životním stylu, antropometrická data či sociodemografické charakteristiky. Z výsledků vyplynulo, že účastníci studie, kteří denně vypili alespoň čtyři šálky kávy denně, měli o 64 % nižší riziko předčasné smrti nežli ti, kteří kávu konzumovali pouze zřídka či vůbec. Výrazně pozitivnější vliv pití kávy byl pozorován u skupiny účastníků starších 45 let.

Mluvčí National Coffee Association v USA, Joe DeRupo dává výsledky studie do souvislosti s vysokým obsahem antioxidantů v kávovém zrnu. Zatímco některé z nich se v kávě vyskytují zcela přirozeně, další vznikají během procesu pražení. Některé v kávě obsažené látky „byly dávány do souvislosti s lepší citlivostí na inzulín, činností jater či zmírněním chronických zánětů,“ tvrdí V. Wendy Setiawanová, profesorka preventivní medicíny na School of Medicine of USC.

Zatímco pro většinu populace by káva měla mít podle studie pozitivní zdravotní dopady, určité skupiny lidí by se jí spíše měly vyhnout. Příjem kofeinu na maximálně 200 mg denně by měly omezit těhotné ženy, zatímco lidé trpící kardiologickými potížemi a vysokým tlakem by se jej měli vzdát zcela. Častí konzumenti kávy by si navíc měli dávat pozor na množství cukru, které s nápojem konzumují. Jediná čajová lžička cukru obsahuje přibližně 16 kalorií, což při čtyřech a více šálcích denně už může představovat značný energetický příjem. Přirozeně také jedinci s nepravidelným či jinak narušeným spánkovým režimem by měli pití kávy omezit především navečer a před usnutím.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ČSOB Leasing a Siemens Healthcare nabízí společně program financování špičkových ultrazvukových přístrojů

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k začátku očkování proti koronaviru v EU

Ilustrativní obrázek

300 plicních ventilátorů daruje českému zdravotnictví výrobce zdravotnické techniky BTL

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k zastavení testování vakcíny proti koronaviru

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 06.03.2020

Ilustrativní obrázek

Češi se ve své zemi cítí bezpečněji než Němci a Poláci. Nespokojeni jsou ale s důchodovým zabezpečenímČti více
Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v Hongkongu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření roste

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie převážně rostly, Čína uvalila sankce na USA

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v mírných ziscích

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.