Chcete upravit výši splátky rodičovského příspěvku? Částku je možné měnit vždy ke konci měsíce.

16:16 | E V | Diskuze

Od nového roku mají lidé na rodičovské dovolené nárok na vyšší příspěvek.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Na úřadu práce si tak mohou upravit výši měsíční splátky. Tuto změnu mohou rodiče provést kdykoli v průběhu celého roku.

Je důležité vědět, že na vyšší rodičovský příspěvek mají nárok právě ti, kteří jej aktivně pobírají. Od 1. 1. 2020 se tedy všem rodičům automaticky zvýšila celková částka. Rodiče musí řešit pouze případnou změnu měsíční částky. V tomto případě se musí obrátit na příslušný úřad práce. 

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna zvýšil o 80 tisíc rodičům jedináčků. Rodiče dvojčat a vícerčat dostanou o 120 tisíc více.

 
Ke změně měsíční částky je potřeba občanský průkaz a formulář "Volba výše rodičovského příspěvku.“ Ten je k dispozici jak na kontaktních pracovištích Úřadu práce ČR, tak i na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. 

„Pokud rodiče chtějí změnit částku od února, mají čas do konce února, pokud od března, mají čas do konce března atd.,“ uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Je však důležité upozornit, že výši je možné upravovat pouze jednou za tři měsíce.

Během ledna zpracoval Úřad práce ČR v rámci agendy o změně měsíční výše rodičovského příspěvku celkem 146 477 žádostí. Denně tak zaměstnanci přijali okolo sedmi tisíc žádostí o úpravu měsíční splátky. Mimo jiné zodpověděli na 46 922 telefonických a 9 568 emailových dotazů.

Kateřina Beránková však uvádí, že ve srovnání s prvními lednovými dny je situace na většině pracovišť výrazně klidnější.

Žádosti je možné odevzdat osobně, zaslat poštou nebo elektronicky. Lidé se mohou také objednat na konkrétní termín buď telefonicky, nebo online.

Zdroj:Kurzy.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Zvýšení rodičovského příspěvku

Ilustrativní obrázek

Navýšení rodičovského příspěvku prošlo úspěšně druhým čtením

Ilustrativní obrázek

Takhle se nemají jinde v Evropě. Česká rodičovská je unikátČti více
Ilustrativní obrázek

I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza nepatrně ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie spíše klesaly, Xiaomi zařazeno v USA na černou listinu

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým akciovým indexům se ve čtvrtek převážně dařilo

Ilustrativní obrázek

Wall Street otevřela v kladných číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.