Chcete si po odchodu do důchodu užívat, či přežívat? Investujte chytře.

07:26 | Mar Ve | Diskuze

O tom, že se v důchodu nelze spoléhat na zajištění ze strany státu již nelze pochybovat. Jaká strategie je však pro zhodnocení vlastních prostředků nejvhodnější?

Foto: W4T

Stěžejní význam výše průměrného ročního zhodnocení a složeného úročení jsme vám již představili dříve. Nyní se pojďme podívat na to,  jak rozdílné výsledky mohou přinést různé investiční strategie a také jak může špatná volba nyní, rozhodnout o tom, zdali si budete v důchodu královsky užívat, či pouze přežívat.

Zlatá střední cesta nemusí být vždy zlatá

Při výběru dlouhodobého investičního plánu, cíleného na odchod do důchodu,  nakonec budete stát před rozhodnutím, jak vybalancovat poměr akciové a dluhopisové složky (pokud nyní  pomineme doplňková aktiva jako drahé kovy, nemovitosti, či komodity). Toto rozhodnutí je z pohledu výnosu portfolia naprosto zásadní, jelikož dlouhodobá průměrná výnosnost jednotlivých aktiv se značně liší. Velká část investorů z důvodu nedostatku informací volí v tento moment tradičně zlatou střední cestu a rozhodne se pro vyvážené portfolio s poměrem akcií a dluhopisů 50/50 nebo 60/40. Vždyť tím přece nemohou nic pokazit, nikdo neví, čemu se bude v budoucnu dařit více, říkají si.

To je sice pravda, ale naopak se ví, čemu se dlouhodobě dařilo více historicky, v průběhu velké řady ekonomických cyklů, krizí a bublin. Srovnání nabízí např. významný správce aktiv, americká společnost Vanguard, která spočítala průměrný roční výnos reprezentačních portfolií na americkém trhu od roku 1926.

 

Portfolio

průměrný roční výnos (1926 - 2015)

100 % dluhopisy

5,4 %

50 % akcie, 50 % dluhopisy

8,3 %

100 % akcie

10,1 %

Zdroj: Vanguard

 

Ze statistiky je jasné, že dlouhodobé portfolio, určené pro odchod do důchodu,  by mělo být z převážné většiny tvořeno akciovou složkou. Přirozeně bude akciovou investici doprovázet o něco vyšší volatilita, to je však při tak dlouhém investičním horizontu nepodstatné. Opatrnost a zlatá střední cesta nejsou s několika dekádami před vámi šťastnou volbou, jelikož vás velmi pravděpodobně připraví o balík peněz. A jak velký rozdíl dokáže při síle složeného úročení rozdílná míra zhodnocení způsobit v dlouhém horizontu?

Je libo balík, nebo jen balíček?

O odkládání peněz na důchod dnes často uvažují především třicátníci, před kterými tak leží alespoň 30letý investiční horizont. Podívejme se tedy, co se za těch 30 let může stát s vašimi penězi s využitím různých strategií. Uvažujme, že si náš imaginární střadatel odkládá na důchod 3 000 Kč měsíčně.

 

Průměrné roční zhodnocení

Vlastní příspěvky

Úroky

Celkem

5,4 %

1 080 000 Kč

1 545 599 Kč

2 625 599 Kč

8,3 %

1 080 000 Kč

3 391 112 Kč

4 471 112 Kč

10,1 %

1 080 000 Kč

5 229 553 Kč

6 309 553 Kč

 

Při měsíční úložce 3000 Kč si během 30 let odložíte z vlastních zdrojů na důchod 1 080 000 Kč, zásadní roli pak ovšem sehraje samotná výše průměrného zhodnocení. Z tabulky můžete zjistit, jak diametrálně odlišných výsledků lze dosáhnout s různou mírou zhodnocení. Odchod do důchodu pro vás může mít naprosto odlišnou příchuť s 6,3 mil. Kč na kontě (při zhodnocení 10,1 %) a s 2,6 mil. Kč (při 5,4 %).

Existuje samozřejmě několik dalších faktorů, které je potřeba při tvorbě investičního plánu zohlednit, jako např. inflace, možné navyšování vlastních příspěvků v čase či postupný přechod ke konzervativnějšímu nastavení portfolia v závěrečných letech investice. Výše uvedená kalkulace však slouží především k nastínění významu vhodného nastavení dlouhodobého investičního plánu. Pokud budete mít zmíněné informace na mysli, váš odchod do důchodu může být o poznání veselejší.

Zdroj:redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Veganské investiční šílenství vypuklo

Ilustrativní obrázek

Sektor konopí jako investice

Ilustrativní obrázek

Dluhopisy - Alternativa k bankovním úvěrům. Investovat do dluhopisů může každý

Ilustrativní obrázek

Tuzemské byty skupují velcí i drobní investoři

Ilustrativní obrázek

HBR: Co by měly firmy dělat během recese

Ilustrativní obrázek

Pražská burza dnes otevírá v zelených číslechČti více
Ilustrativní obrázek

RegioJet prodal dluhopisy za téměř miliardu korun. Nakoupí vlaky i refinancuje úvěry

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně silnější

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 18.6.2019

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v červených číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.