CFO společnosti TMR: Nemáme důvod měnit kotace akcií i když je likvidita nízká. V blízké době společnost neplánuje vyplácet dividendy

08:03 | Ivo Horváth | Diskuze

Hovořili jsme s Jozefem Hodkem, CFO ve společnosti Tatry Moutain Resorts kvotované na pražské burze.

Foto: Jozef Hodek

Drobní akcionáři vlastní necelou čtvrtinu akcií společnosti. Můžete uvést jejich počet a strukturu podle státní příslušnosti?

Keďže nie všetci akcionári držia akcie na priamo, ale aj cez obchodníkov, najmä zahraniční, môžeme ich počet len odhadovať. Môže ich byť rádovo niekoľko tisíc. Odhadujeme, že väčšinu tvoria slovenskí akcionári.

 

Likvidita akcií TMR se zdá být v posledních měsících z daných třech trhů nejnižší na pražské burze. Uvažujete do budoucna o nějakých změnách v listingu? Zůstává strategií firmy mít akcie obchodováné v zemích, kde působí se svým byznysem?

Historicky vykazuje TMR každoročne stabilné rasty výnosov aj prevádzkového zisku. Cena akcií neklesá, naopak, za posledné 3 roky od zníženia základného imania narástla o zhruba 28 %. Nemáme dôvod meniť kotáciu akcií TMR. V prípade, že v budúcnosti budeme navyšovať kapitál úpisom akcií na burze, naša prítomnosť na tomto trhu nám môže jedine pomôcť.

 

Přemýšlíte o tom jak zvýšit likviditu akcií v Praze?

Za nás hovoria výsledky. Každý rok sa nám darí napĺňať finančný plán, zaznamenávame stabilné rasty, stále investujeme do rozvoja našich stredísk a rozširujeme našu obchodnú činnosť aj mimo Slovenska. Navyše, pre akcionárov ponúkame benefity v našich strediskách v rámci Akcionárskeho klubu. Toto všetko je v najlepšom záujme našich investorov.

 

Vaše společnost už od roku 2014 nevyplácí žádné dividendy, počítáte s tím, že by se toto do budoucna mohlo změnit a případně kdy?

Vydaním dlhopisov pre účely výplaty akcionárov zo zníženia základného imania k 22. októbru 2013 sa zvýšili úrokové náklady, čo značne obmedzuje schopnosť TMR vyplácať dividendy od roku 2014. V blízkej dobe (1 až 2 roky) spoločnosť neplánuje vyplácať dividendy. Ak sa výrazne zmení štruktúra a výška nášho externého zadlženia, tak budeme zvažovať návrat k aktívnej dividendovej politike.

 

Hodnoty vašich akcií jsou blízko historických maxim (pomineme-li technicky pokles kurzu po sníženi základního jměni z roku 2013). Co podnikáte pro to, abyste se na výsluní udrželi co nejdéle?

Ako som už povedal, snažíme sa dosahovať čo najlepšie finančné výsledky s dlhodobou korporátnou stratégiou. Za posledných 5 rokov nám výnosy narástli o 103 % a prevádzkový zisk bez odpisov EBITDA o 124% ako výsledok zrealizovaných investícií, akvizícií a proaktívneho prístupu ku klientom. Zároveň viacej rozvíjame naše aktivity v Poľsku (silná investičná výstavba v našich poľských rezortoch) a v Čechách, čím sa snažíme zvyšovať naše výsledky a dosiahnuť väčšiu diverzifikáciu a stabilitu našich výsledkov.

 

"Akcionářský klub TMR" je jistě zajímavým a oproti jiným firmám atypickým benefitem pro akcionáře. Přináší jim řadu výhod, na druhou stranu si tím sama TMR může udržovat část klientely. Jaký byl zájem akcionářů v poslední zimní sezóně o tyto benefity? Kolik jich využilo dané nabídky? V případě valné hromady jste letos na jaře nabízeli speciální – nižší ceny ubytování ve vašich hotelích. Jak nabídka vypadá v jiných částech roku?

Nasi akcionari v ramci akcionarskych benefitov maju moznost cerpat pobyty v hoteloch TMR. Zaujem neustale narasta a v aktualnom roku nam mnozstvo prenocovani nasich akcionarov na hoteloch vzrastlo o 25% oproti predchadzajucemu roku. Oblubene su prirodzene horske hotely pocas lyzovacky, ci turistickej sezony ako aj ubytovanie v areali aquaparku pocas letnej sezony. Viac info zde.

 

Pozorujete díky benefitům třeba postupné navyšování počtu akcií TMR u jednotlivých drobných akcionářů, tak aby dosáhli na "vyšší" výhody?

Určite pre drobných individuálnych akcionárov sú benefity Akcionárskeho klubu najväčšou motiváciou pre investíciu.

 

Ing. Jozef Hodek je člen představenstva TMR od roku 2009 a zároveň na pozici finančního ředitele ve stejné společnosti působí již od roku 2007. Podílel se mimo jiné na finanční konsolidaci různých firem (včetně společnosti JASNÁ Nízké Tatry), které jsou nyní součástí skupiny TMR.

Od roku 2008 do roku 2009 působil Hodek jako finanční ředitel společnosti Tatry Mountain Resort Services a.s., která se stala součástí TMR. Podílel se rovněž na procesech sloužících k zefektivnění procesů v TMR, vydávání nových akcií a kotování na Burze cenných papírů v Bratislavě. V letech 2006 až 2007 pracoval v oblasti auditu společnosti Pricewaterhouse Cooper Slovakia. Úspěšně absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze - Fakultu ekonomické informatiky.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (2. část)

Ilustrativní obrázek

Nemovitostní trh vyčkává, očekávání se mění (1. část)

Ilustrativní obrázek

Zelený restart pro světovou ekonomiku

Ilustrativní obrázek

Dopady pandemie na českou ekonomiku

Ilustrativní obrázek

Akcie jsou odtržené od ekonomické reality (2. část)

Ilustrativní obrázek

Akcie jsou odtržené od ekonomické reality (1. část)Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie posílily

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.