ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru

11:46 | E V | Diskuze

Včera se od 16h konal konferenční hovor s managementem společnosti ČEZ. Vybíráme několik zajímavých témat.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Prodej bulharských aktiv: ČEZ aktuálně nepodniká žádné kroky a vyčkává, a to i z toho pohledu, že Inercom má do konce listopadu exkluzivitu. ČEZ tedy v tuto chvíli ani nemůže vstoupit do jednání s jiným zájemcem o jeho aktiva. Po konci listopadu pak ČEZ opět vstoupí do jednání s Inercomem, dle finančního ředitele Martina Nováka je však nyní těžké předjímat jak se nakonec situace vyvine. Jak jsme již dříve informovali, prodej bulharských aktiv se zasekl. Bulharský antimonopolní úřad prodej aktiv do rukou Inercomu zamítl (a to jak v rámci první, tak druhé žádosti), případ se zároveň nachází ve spleti správních žalob a stává se více nepřehledným. Podle našeho názoru se tak celá záležitost posouvá za horizont roku 2018, když soudy zřejmě budou jednat až v průběhu roku 2019. Bulharská aktiva ČEZu jsou sice v režimu prodeje, nicméně zatím jsou stále plnou součástí konsolidovaného celku a my je konzervativně máme ve svých predikcích zahrnuty i v příštím roce s příspěvkem do EBITDA v rozmezí 1 – 1,5 mld. Kč.

Rozšíření životnosti Dukovan a projekt výstavby nových bloků: ČEZ je toho názoru, že rozšíření životnosti jaderné elektrárny Dukovany o dalších 10 let je technicky možné a bylo by ekonomickým přínosem, byť vyvstávají otázky, nejistoty ohledně regulatorních požadavků. Novák zároveň dodal, že úvahy o možném prodloužení životnosti dukovanských bloků neznamenají, že se zcela zastaví úvahy o výstavbě nových bloků. K projektu uvažované výstavby nových bloků Novák jen sdělil, že bude obtížné do něho zapojit minoritní akcionáře. Podle našeho názoru tak jen potvrdil dosavadní postoj managementu ČEZu, že případná stavba by měla spadat pod entitu stoprocentně vlastněnou státem.

Produkce z jádra: v rámci shrnutí objemů výroby za prvních devět měsíců letošního roku a výhledu na celý rok 2018 se finanční ředitel ČEZu dotkl i prognózy produkce z jádra na rok 2019, když cílem je přesáhnout hranici 30 TWh a dále tak navýšit výrobu z letošních očekávaných 29,8 TWh. To je v souladu s naší tezí, že jaderné elektrárny ČEZu mají potenciál dosáhnout produkce v rozmezí 30 – 31 TWh, v ideálním případě i přes hladinu 31 TWh.

Dividenda v roce 2019: tradičně padl dotaz na dividendu v příštím roce a vcelku očekávaně Novák nenaznačil nic konkrétního. Pouze sdělil, že o velikosti dividendy se bude jednat až na jaře 2019. To zároveň bude doba, kdy by management ČEZu měl uvažovat o revizi dosavadní dividendové politiky. Ta byla nastavena na jaře 2017 s výplatním poměrem 60 – 100 % očištěného čistého zisku a dle tehdejších vyjádřeních managementu měla platit dva roky. V první polovině roku 2019 tak nastane období, kdy by měl ČEZ přemýšlet jakým směrem se bude dividendová politika nadále ubírat. My předpokládáme, že ČEZ i přes očekávaný letošní pokles očištěného čistého zisku do rozmezí 13 – 14 mld. Kč zohlední ve svém rozhodování o dividendě příznivou likvidní pozici danou relativně nízkými CAPEX, nevysokým zadlužením, příznivým trendem realizačních cen elektřiny či vysokým objemem nerozdělených zisků. My se domníváme, že ČEZ by i v příštím roce neměl mít problém vyplatit stabilní dividendu ve výši 33 Kč na akcii.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ČEZ udělil exkluzivitu pro jednání o prodeji bulharských aktiv společnosti Eurohold

Ilustrativní obrázek

Obchodní ředitel ČEZ Cyrani uplatnil opci na nákup 60 tisíc kusů akcií společnosti

Ilustrativní obrázek

ČEZ – nejzajímavější příležitost na domácím trhu, navyšujeme PortFio i TradeFio

Ilustrativní obrázek

ČEZ: Dohoda s vládou bude zahrnovat možnost prodeje jednotky budující reaktory státu, říká Beneš

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.4.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Zámoří s mírnou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v mírném zisku, Philip Morris bez dividendy -9%

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se obchoduje v plusu

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifický region na pozadí zveřejnění HDP v Číně smíšeně

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavřel úterní seanci růstem o 0,26%.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.