ČEZ v pozvánce na valnou hromadu zveřejnil termíny k letošní dividendě

12:43 | A O | Diskuze

ČEZ v pozvánce na valnou hromadu (konající se 26. června 2019) stanovuje rozhodný den pro výplatu dividendy na 2. července 2019.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

To znamená, že akcie ČEZu se budou naposledy obchodovat na pražské burze s nárokem na dividendu 28. června 2019. Výplata dividendy je splatná 1. srpna 2019.

ČEZ o letošní dividendě již informoval v polovině května při zveřejnění výsledků hospodaření za 1Q 2019. Jak jsme už komentovali, představenstvo ČEZu letos navrhuje vyplatit 24 Kč na akcii (ve vztahu k aktuální ceně akcie se jedná o cca 4,6% dividendový výnos). Jde o pokles poté, co ČEZ v letech 2017 a 2018 držel dividendu na úrovni 33 Kč na akcii. Byť jsme očekávali, že ČEZ i letos, z důvodu významně zlepšeného fundamentu na energetických trzích, navrhne stabilní dividendu, tak se rozhodl pro stávající dividendovou politiku vyplácet 60 – 100 % očištěného čistého zisku předchozího roku. Ten v roce 2018 poklesnul o 37 % y/y na 13,1 mld. Kč, což při 99% výplatním poměru znamená dividendu 24 Kč na akcii. Letošní výraznější zlepšení čisté ziskovosti, jenž by se dle našich odhadů měla dostat k 18 mld. Kč, však indikuje návrat dividendy přes hranici 30 Kč. Reálná je podle našeho názoru výplata 33 Kč, optimističtější výhled by pak naznačoval přiblížení se k úrovni 35 Kč.

Letošní dividendu ještě musí schválit valná hromada. Očekáváme, že minimálně část minoritních akcionářů přijde s protinávrhem požadujícím alespoň 33 Kč. Otázkou je jak se k celé záležitosti ještě postaví Ministerstvo financí, jakožto zástupce majoritního akcionáře, nicméně vidíme jako pravděpodobnější variantu, že valná hromada schválí navrhovanou dividendu ve výši 24 Kč.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dnes proběhne valná hromada energetické skupiny ČEZ; mj. se bude hlasovat o dividendě

Ilustrativní obrázek

Piráti podávají trestní oznámení, ČEZ na bulharské elektrárně prodělal až 8,5 mld. Kč

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ prodala svá bulharská aktiva za 8,6 miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Dividenda Erste Group Bank v roce 2019 a v dalších letechČti více
Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci malou ztrátou -0,04%.

Ilustrativní obrázek

Koruna se na páru s eurem dostala poprvé od podzimu 2018 pod 25,50 EUR/CZK

Ilustrativní obrázek

Akcie německé thyssenkrup posilují o 6,71 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko svých denních minim

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně slabší

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.