ČEZ v Bulharsku formálně zahajuje arbitráž

09:17 | Redakce W4T | Diskuze

Skupina ČEZ zaslala bulharské vládě tzv. Notice of Dispute, což představuje první formální krok k zahájení mezinárodní investiční arbitráže.

Důvodem je neochránění investice, kdy zejména cenová rozhodnutí bulharského regulátora dlouhodobě neodpovídají tomu, co mohlo být očekáváno s ohledem na průběh privatizace. Proto se dle ČEZ subjekty působící v energetice potýkají v posledních letech s klesající ziskovostí nebo ztrátami a nízkou likviditou. Obě strany mají nyní prostor pokusit se spor vyřešit smírnou cestou bez nutnosti vést arbitráž. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů EUR.

ČEZ vloni uspěl ve sporu s Albánií, kde rovněž hrozil mezinárodní arbitráží. Tehdy se nakonec domluvil s vládními představiteli na úhradě 2,8 mld. Kč, což byla částka podobná vstupní investici do nákupu albánského distributora. Závěry ve sporu s Bulharskem je v současné době velmi těžko předjímat, zprávu tak hodnotíme neutrálně a situaci budeme nadále sledovat.  

Zdroj:KB
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.