ČEZ údajně zvažuje prodej svých rumunských aktiv

13:38 | A O | Diskuze

Podle spekulací rumunského serveru profit.ro ČEZ údajně zvažuje prodej svých rumunských aktiv.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

ČEZ v Rumunsku vlastní distribuční, prodejní a výrobní aktiva. Naprostá většina byznysu je tvořena distribucí elektřiny a výrobou z větrných elektráren. Tyto dva segmenty loni dohromady vygenerovaly do EBITDA zisku 3 mld. Kč. Provozní ziskovost prodejního segmentu je pak marginální a pohybuje se poblíž 0,1 mld. Kč.

Informace je poměrně překvapivá, byť v minulosti (v roce 2014) již ČEZ uvažoval o prodeji menšinového podílu ve větrném parku. I přesto, že situace v Rumunsku nebývala nikdy tak vyhrocená jako v Bulharsku, tak i v této zemi ČEZ postupně čelil méně příznivému regulatornímu prostředí. Zejména od svého větrného parku s instalovaným výkonem 600 MW si ČEZ sliboval výraznější profitabilitu s potenciálem do EBITDA minimálně 4 mld. Kč ročně. V minulých letech však v Rumunsku docházelo k výraznějšímu snižování podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE) s negativním dopadem do hospodaření tamních větrných farem. V letech 2016 a 2017 sice ČEZ inkasoval kompenzaci za dříve zkrácenou podporu OZE, což posunulo roční EBITDA zisk téměř k úrovni 3 mld. Kč, nicméně loňská provozní ziskovost větrných parků s opětovně nižší podporou klesla k 1,4 mld. Kč

ČEZ tak může zcela ukončit své balkánské aktivity. Již nyní se finalizuje prodej bulharských aktiv, za které by mohl ČEZ získat cca 8 mld. Kč. Rumunský byznys ČEZu je ve srovnání s Bulharskem robustnější, provozní ziskovost je více než dvojnásobná. Potenciální prodejní cena by tak měla výrazně převyšovat cenu za bulharská aktiva. Dosažení 7 – 9x násobku EBITDA za rumunská aktiva je podle našeho názoru reálné, což by indikovalo prodejní cenu v rozmezí 21 – 27 mld. Kč.

 

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Společnost Electrica vyjádřila zájem o rumunská aktiva skupiny ČEZ

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 20.8.2019

Ilustrativní obrázek

ČEZ oznámil plánovanou odstávku prvního bloku JE Dukovany

Ilustrativní obrázek

CFO ČEZu Novák: Rok 2020 bychom měli mít ještě o trochu lepší než rok 2019

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 13.8.2019

Ilustrativní obrázek

ČEZ: výsledky hospodaření za 2Q 2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu čtvrteční seance posiluje

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k cenám pohonných hmot a ropy

Ilustrativní obrázek

Německý DAX pod nulou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci růstem o 0,93%.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.