ČEZ: rozšířený komentář k výsledkům za 2Q 2020

12:46 | E V | Diskuze

Podle zveřejněných výsledků hospodaření za 2Q 2020 ČEZ zatím dobře odolává koronavirové krizi a jejím makroekonomickým dopadům.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Důkazem toho je zejména solidní provozní výkonnost v segmentu distribuce. Navzdory téměř 11% meziročnímu poklesu spotřeby elektřiny dokázal ČEZ v tuzemské distribuci vykázat za 2Q 2020 EBITDA zisk ve výši 4,1 mld. Kč, což je v meziročním srovnání pouze o 0,2 mld. Kč horší výkonnost, zatímco my jsme predikovali pokles o 0,5 mld. Kč. V bulharské distribuci pak dokonce ČEZ navzdory vlivu COVID-19 realizoval meziroční nárůst provozní ziskovosti o 0,2 mld. Kč (pozitivní vliv sehrály cenové vlivy a rovněž se ČEZu daří na výdajové straně, když snižuje náklady na krytí ztrát v síti) a v Rumunsku vykázal oproti našemu očekávání stabilní vývoj. Když k tomu dále připočteme mírně lepší provozní výsledek z rumunských větrných parků (které těží z vyšších cen elektřiny a nárůstu objemu výroby) a rovněž lehce příznivější ziskovost ze segmentu prodeje (jak v ČR, tak v zahraničí), pak se z celkového pohledu za 2Q 2020 zrodil výsledek hospodaření, jenž na úrovni EBITDA mírně překonal jak odhady trhu, tak naše očekávání.

Na základě výsledků za druhý letošní kvartál tak ČEZ upravuje negativní vliv pandemie koronaviru na své hospodaření. Zatímco v květnu management ČEZu odhadoval nepříznivý dopad v rozmezí 3 – 4 mld. Kč, nyní již predikuje méně než 3 mld. Kč. I proto ČEZ přistoupil k pozitivní úpravě letošního výhledu EBITDA, když vylepšil spodní hranu intervalu z 61 mld. Kč na 62 mld. Kč (horní hranu pak ponechal na 64 mld. Kč). To se pak pozitivně promítlo i do výhledu očištěného čistého zisku, jenž byl navíc překvapivě podpořen i výnosem ve výši 1,5 mld. Kč plynoucím ze soudního rozhodnutí souvisejícím s dřívějšími spory se státem ohledně darovací daně z emisních povolenek. S tímto objemem finančních prostředků, jenž představuje úrok z prodlení, ČEZ počítá ve 2. letošním pololetí. Výhled očištěného čistého zisku je tak vylepšen na obou stranách intervalu a byl posunut z 19 – 22 mld. Kč na 21 – 23 mld. Kč.  

I po výsledkovém reportu tak nemáme důvod měnit naši letošní prognózu EBITDA, kterou máme nadále posazenou na hladině 63,5 mld. Kč, tedy stále předpokládáme, že se ČEZu podaří atakovat horní hranu výše uvedeného rozpětí. Bez neočekávaného mimořádného soudního vlivu ve výši 1,5 mld. Kč se rovněž prozatím potvrzuje i náš výhled očištěného čistého zisku, a to v blízkosti 21 mld. Kč. Výnos 1,5 mld. Kč by pak mohl vylepšit letošní čistou ziskovost do rozmezí 22,5 – 23 mld. Kč.

S vylepšeným výhledem čisté ziskovosti pak nabírá reálných kontur námi očekávaná dividenda vyplacená v příštím roce, a to ve výši 38 Kč na akcii, což by indikovalo velmi slušný 8% dividendový výnos a navýšení dividendy z letošních 34 Kč. Pokud by ČEZ nakonec za letošek realizoval čistý zisk na horní hraně stanoveného rozpětí a udržel by výplatní poměr jako letos (tedy 97 % očištěného čistého zisku), pak by to dokonce naznačovalo dividendu v rozmezí 41 – 42 Kč (téměř 9% dividendový výnos). A to nepočítáme případnou výplatu mimořádné dividendy, která by mohla v příštím roce přijít v souvislosti s realizací prodeje zahraničních aktiv.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní restart 23.9.2020

Ilustrativní obrázek

Startup Topíte.cz si podmanil český topenářský trh

Ilustrativní obrázek

ČEZ: vybraná témata z konferenčního hovoru s managementem

Ilustrativní obrázek

ČEZ: komentář k výsledkům za 2Q 2020

Ilustrativní obrázek

ČEZ představil výsledky za 2Q 2020 a navýšil celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

EC či EPC: financování energetických řešení bez nutnosti vlastních investicČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.