ČEZ prohrála soudní spor o neodebranou elektřinu s Vítkovice a.s.

18:08 | wa pe | Diskuze

Společnost Vítkovice, a.s., uspěla ve sporu o neodebranou elektrickou energii s firmou ČEZ Prodej. Šlo o částku 385,775 milionu korun a úroky, dohromady téměř půl miliardy korun.

Foto: ČEZ

Vrchní soud v Olomouci rozhodl, že Vítkovice tuto sumu nemusí platit. ČTK to dnes sdělila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Skupina ČEZ verdikt soudu na dotaz ČTK odmítla komentovat.

Ve sporu rozhodl loni v červnu Krajský soud v Ostravě, Vrchní soud v Olomouci nyní jeho rozhodnutí potvrdil. Soud zamítl žalobu, kterou se společnost ČEZ Prodej domáhala náhrady škody za neodebranou energii. Podle firmy ČEZ Prodej Vítkovice porušily smlouvu o dodávce elektřiny v roce 2011, když neodebraly elektřinu v celkovém objemu necelých 600 gigawatthodin, protože změnily dodavatele, což smlouva neumožňovala.

Vítkovice tehdy označily požadavky ČEZ za neoprávněné. Zdůvodňovaly to tím, že nakupují elektřinu přes operátora trhu a žádnou platnou smlouvu se společností ČEZ Prodej na dodávky v roce 2011 neuzavřely.

Soudní spor se táhl pět let. "Soudy obou stupňů konstatovaly, že mezi účastníky sporu nedošlo k uzavření smlouvy, kterou by byla společnost Vítkovice, a. s., vázána odebrat elektrickou energii od společnosti ČEZ Prodej, s. r. o.," uvedla Kijonková.

Vítkovice, a. s., zastřešují energetické, právní, logistické a další služby pro strojírenskou skupinu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Ta se v poslední době dostala do finančních problémů a čtyři její firmy skončily v úpadku.

Libor Witassek, který se před rokem stal generálním ředitelem Vítkovic, a. s., uvedl, že soudní verdikt by měl výrazně uklidnit okolí společnosti. "Nemáme potřebu se vymezovat vůči obchodnímu partnerovi, jde nám jen o to, že máme čistý stůl a nikdo nemůže spekulovat o našem údajném dluhu za energie," uvedl Wittasek.

Skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.