ČEZ plánuje prodat elektrárnu Počerady Tykačovi, protože v uhelných elektrárnách nevidí potenciál

09:37 | E V | Diskuze

Dnes proběhla tisková konference energetické skupiny ČEZ, na které se diskutoval možný prodej elektrárny Počerady finančníkovi Pavlu Tykačovi.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Uhelné elektrárny jsou již nyní na hraně životnosti vzhledem k ceně povolenek a uhlí, které sráží marži ČEZu na pouhé 4 eura za MWh.

Na páteční tiskové konferenci energetické skupiny ČEZ se diskutovaly zejména uhelné bloky, které jsou vzhledem k ceně povolenek a uhlí již na hraně své životnosti. Skupina ČEZ plánuje prodej hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Se.ven energy finančníka Pavla Tykače, který by ji měl začít provozovat od roku 2024.

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy uzavřela se skupinou ČEZ v roce 2013 dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí na padesát let do elektrárny Počerady, jejíž součástí byly i dvě opce na její prodej. První opci mohl ČEZ na základě smlouvy využít již v roce 2015, nicméně této možnosti nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. O druhé opci na prodej k roku 2024 musí ČEZ rozhodnout do konce letošního roku. Pokud by této druhé opce využil, získal by za elektrárnu dvě miliardy korun.

V předloňském roce Pavel Tykač za koupi elektrárny údajně nabízel deset miliard korun, nicméně dozorčí rada ČEZ prodej neschválila.

V současné době potenciální prodej mimo jiné kritizují také ekologové. Problém pro ně představuje, že by skupina Sev.en Energy provozovala elektrárnu do budoucna déle než ČEZ. Podle minoritního akcionáře Michala Šnobra je prodej Počerad ekonomicky nevýhodný pro Skupinu ČEZ.

Vysoké ceny povolenek a uhlí jako příčina nízké marže

Finanční ředitel ČEZu Martin Novák uvedl, že pokud majitel elektrárny musí uhlí nakupovat od externího dodavatele, tak ani při současné tržní ceně elektřiny okolo 54 eur za megawatthodinu (MWh) na provozu moc nevydělá. Za nákup povolenek k emisím oxidu uhličitého elektrárna zaplatí 30 eur a k tomu 20 eur zaplatí za uhlí. Hrubá marže poté dosahuje pouhá 4 eura za MWh a na investice do snižování emisí už elektrárně moc peněz nezbývá.

Naopak mnohem lépe podle Martina Nováka vychází provoz uhelných elektráren zásobovaných přímo ze Severočeských dolů, které ČEZ stoprocentně vlastní. Hrubá marže zde stále dosahuje až 20 eur za MWh. To je případ elektráren Tušimice II, Prunéřov II a Ledvice. Tušimice II a Prunéřov II budou podle současných plánů odstaveny kolem roku 2037 a Ledvice, v nichž začal dvouletý zkušební provoz nového bloku v listopadu 2017, mají potenciál být provozovány až do roku 2040. Delší životnost čeká také nový uhelný blok v elektrárně Mělník.

„Staré bloky elektráren Mělník II a III odstavíme během let 2020 a 2021, v provozu skončí i dva ze čtyř bloků Elektrárny Dětmarovice,“ dodal k tomu šéf divize výroby ČEZu Ladislav Štěpánek.

Evropa jako CO2 neutrální kontinent do roku 2050?

Evropa je ve svých klimatických cílech stále více ambiciózní. Do roku 2020 by ráda snížila emise skleníkových plynů oproti stavu v roce 1990 o 20 %. Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové finální spotřebě energie by měl být ve výši 20 %. Do roku 2030 by se emise skleníkových plynů měly snížit minimálně o 40 % a podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové finální spotřebě energie by měl tvořit nejméně 32 %.

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová plánuje další zvyšování ambicí. Emisní cíl pro rok 2030 by ráda zvýšila ze současných 40 % na 50–55 % a Evropu by ráda viděla jako první neutrální kontinent do roku 2050.

Akcie ČEZ posilují o 0,19 %.

Zdroj:Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2020

Ilustrativní obrázek

Odhady výsledků: ČEZ: Vyšší cena elektřiny, meziroční růst

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad nakonec povoluje prodej bulharských aktiv ČEZu do rukou Euroholdu

Ilustrativní obrázek

Skupina ČEZ podle informací deníku E15 zúžila seznam zájemců o rumunská aktiva

Ilustrativní obrázek

První blok elektrárny Temelín je opět v plném provozu

Ilustrativní obrázek

Bulharský antimonopolní úřad začal šetření o schválení prodeje tamních aktiv skupiny ČEZČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.