ČEZ: odhady hospodaření za 2Q 2019

11:27 | E V | Diskuze

ČEZ v úterý 13. srpna před otevřením trhu zveřejní hospodářské výsledky za 2Q 2019, resp. 1H 2019.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Od 16h bude následovat konferenční hovor s managementem společnosti.

Odhady hospodaření za 2Q 2019
 mld. Kč 2Q 2019 Konsensus trhu* 2Q 2018

y/y

Výnosy  46,2 48,2 40,9 13,0%
EBITDA  12,2 12,1 9,4 29,8%
EBIT  5,2 5,0 2,3  -
Čistý zisk
 2,9 2,8 0,6  -
Zisk na akcii (Kč)
 5,4 - 1,2  -

*průměr podle průzkumu společnosti ČEZ

Pozn.: Čistý zisk a zisk na akcii jsou očištěné o mimořádné nehotovostní vlivy

 

Očekáváme, že ČEZ představí výsledkově slušný druhý kvartál s výraznějšími meziročními růsty na všech úrovních hospodaření. Obdobně jako v 1Q 2019 bude pozitivní impuls přicházet především z příznivého vývoje prodejních cen silové elektřiny, když ČEZ si pro letošní rok zajistil průměrnou realizační cenu (včetně peakloadu) v blízkosti 39 EUR/MWh, zatímco loni prodával silovou elektřinu ze svých zdrojů včetně zatížení ve špičkách v průměru za cca 33 EUR/MWh. Z tohoto příznivého vývoje bude těžit zejména klasická energetika, tzn. výroba elektřiny z tuzemských jaderných a uhelných elektráren s námi odhadovaným pozitivním dopadem do EBITDA zisku za 2Q 2019 ve výši zhruba 2 mld. Kč.

Meziročnímu srovnání bude nahrávat rovněž poměrně slabá srovnávací základna, když provozní ziskovost v loňském druhém čtvrtletí byla ovlivněna negativním dopadem ve výši 1,6 mld. Kč vycházející z přecenění zajišťovacích kontraktů výroby elektřiny a obchodního zajištění nákupu emisních povolenek. S takto výraznými účetními vlivy (jenž pak ČEZ posléze kompenzoval ve 2H 2018) pro 2Q 2019 nepočítáme, a to z toho důvodu, že vývoj tržních cen elektřiny již letos nezaznamenává tak výrazný progres jako tomu bylo v loňském prvním pololetí a není tedy důvod k významným přeceňovacím operacím.

Ze samotné výroby elektřiny žádný výraznější impuls neočekáváme. Za 2Q 2019 počítáme pouze s mírným téměř 2% meziročním růstem produkce na cca 14,8 TWh. Oproti 1Q 2019 tentokrát nedojde k růstu výroby z jaderných elektráren, jenž by podle průběžně zveřejňovaných čísel měla ve druhém letošním kvartále poklesnout o 3,2 % y/y na 7,5 TWh. Na vině je však pouze meziročně odlišná časová struktura plánovaných odstávek u Temelína, který v loňském 2Q fungoval bez přerušení a vykázal tak silnou produkci ve výši zhruba 4,7 TWh. Za letošní 2Q to podle našich odhadů bude o cca 1 TWh méně. U Dukovan naopak harmonogram odstávek působil meziročně příznivě, očekáváme navýšení produkce z loňských 3,1 TWh na cca 3,8 TWh. Celkově to však nebude stačit na více než 3% pokles produkce z jádra.

A tak by alespoň mírně příznivý efekt mohl přijít ze strany tuzemských uhelných elektráren a rovněž paroplynu Počerady. Výroba z českého uhlí byla loni podprůměrná zejména kvůli výpadkům na Prunéřově. Pokud se produkce z této páteřní elektrárny vrátí do běžných intencí, pak by pro ČEZ nemělo být problém za 2Q 2019 vykázat alespoň 5% meziroční nárůst výroby z tuzemského uhlí. Pro výrobu z paroplynové elektrárny Počerady zase hovoří kombinace vyšších tržních cen elektřiny a nižších cen zemního plynu. Z loňských marginálních 0,06 TWh by tak ČEZ dle našeho názoru měl ze zemního plynu ve 2Q 2019 vyrobit minimálně 0,3 TWh. Celkově však naše indikace výše zmíněného 2% růstu objemu produkce zřejmě nepřinese větší příspěvek do EBITDA než 0,1 – 0,2 mld. Kč.

Z menších segmentů očekáváme pozitivní dopad ze strany rumunských větrných parků, kde by se kombinace předpokládané vyšší výroby a vyšších cen elektřiny mohla projevit do růstu provozní ziskovosti o 0,1 mld. Kč. Obdobný meziroční příspěvek predikujeme v segmentu německého prodeje, kde má ČEZ za cíl se postupně prosazovat v sektoru energetických (ESCO) služeb prostřednictvím své předloňské akvizice firmy Elevion.

Na druhou stranu i ve 2Q 2019 by měly nepříznivou roli hrát vyšší náklady na emisní povolenky, což je dáno souběhem nižšího přídělu povolenek obdržených zdarma a jejich vyšších cen. Negativní dopad do EBITDA odhadujeme v rozmezí 0,4 – 0,5 mld. Kč. Meziroční pokles provozní ziskovosti o cca 0,3 – 0,4 mld. Kč očekáváme u rumunské distribuce a prodeje. Negativní tlak dle našeho názoru může vytvářet jak loňské rozpouštění rezerv do výnosů, tak loňské příznivé marže vyplývající z promítnutí vyšších nákladů na nákup elektřiny z roku 2017 do regulovaných cen pro koncové zákazníky za rok 2018.

Pod tlakem bude dle našich odhadů také tuzemský prodej, byť již zřejmě nebude tak výrazný jako v 1Q 2019, když ČEZ na přelomu letošního 1Q a 2Q přistoupil ke zvýšení maloobchodních cen pro koncové zákazníky. To bude tlumit nepříznivý dopad do hrubé marže daný rostoucími tržními (velkoobchodními) cenami silové elektřiny. Když k tomu připočteme i námi předpokládaný mírný přínos z tuzemských ESCO aktivit, pak nemusíme být svědky žádného výraznějšího meziročního poklesu provozní ziskovosti v tomto segmentu. EBITDu tuzemského prodeje tak prognózujeme poblíž úrovně 0,6 mld. Kč, což by byl lehký pokles z loňských 0,7 mld. Kč.

Celkově se však domníváme, že výše zmíněné pozitivní faktory převýší negativní vlivy, což se podle našeho odhadu projeví do téměř 30% meziročního růstu EBITDA zisku za 2Q 2019 na hladinu 12,2 mld. Kč. Výnosy pak predikujeme na úrovni 46,2 mld. Kč, meziročně výše o 13 %.

Pozitivní vývoj na provozní úrovni hospodaření by se pak měl plně projevit i do čisté ziskovosti, jelikož nepředpokládáme nějaké zásadnější výkyvy ve finanční části výsledovky. Očištěný čistý zisk za 2Q 2019 tak dle našich odhadů výrazně stoupne z loňských 0,6 mld. Kč na 2,9 mld. Kč.

Domníváme se, že ČEZ podrží letošní výhled EBITDA, resp. očištěného čistého zisku v rozmezí 57 – 59 mld. Kč, resp. 17 – 19 mld. Kč. Naši predikci na úrovni EBITDA ve výši 58,1 mld. Kč prozatím nemáme důvod měnit. Na jednu stranu reflektujeme neplánovanou odstávku na druhém dukovanském bloku (což může snížit letošní výhled produkce z jádra z 31,2 TWh na 30,4 TWh) a rovněž také letošní výroba z tuzemských uhelných elektráren podle našeho názoru zůstane za původním očekáváním managementu, na druhou stranu průměrná letošní prodejní cena silové elektřiny poblíž 39 EUR/MWh je zhruba o jedno euro výše než činily naše předchozí odhady. Náš aktuální pohled na letošní očištěný čistý zisk mírně vylepšujeme ze 17,7 mld. Kč na 18,1 mld. Kč, když zohledňujeme mírně lepší ziskovost z 1Q 2019 než jsme očekávali.

Mezi největší rizika letošní predikce považujeme dlouhodobý soudní spor se SŽDC o 1,1 mld. Kč. Poslední události hovoří spíše v neprospěch ČEZu, jemuž tak hrozí, že bude muset výše zmíněnou částku SŽDC vrátit. Na druhou stranu toto riziko může být na úrovni čistého zisku zhruba kompenzováno zaúčtováním účetního zisku z prodeje bulharských aktiv. ČEZ se na prodeji těchto aktiv již dohodl se společností Eurohold, nyní se čeká na schválení transakce ze strany bulharských úřadů.Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dividendy zpříjemňují investování. Kdy si na ně dát ale pozor?

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: Siemens, Infineon Technologies, Philip Morris Int., Alphabet

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Catterpillar zveřejnil výsledky za 4QFY19 a výhled pro FY20

Ilustrativní obrázek

Amazon zveřejnil výsledky za 4QFY19 a výrazně překonal odhady analytiků

Ilustrativní obrázek

Microsoft stále roste dvojciferným tempemČti více
Ilustrativní obrázek

Raiffeisenbank dokončila rozsáhlou modernizaci sítě svých bankomatů

Ilustrativní obrázek

Karanténa a vzdálená práce – byla nedávná krize dostatečným impulsem něco změnit?

Ilustrativní obrázek

Americké ministerstvo financí se s několika aerolinkami dohodlo na podmínkách záchranné půjčky

Ilustrativní obrázek

MONETA Money Bank spolupracuje na projektu CHYTRÁ KRAJINA 2030+

Ilustrativní obrázek

Deutsche Bank zvažuje finanční podporu Wirecard Bank

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.