ČEZ – nejzajímavější příležitost na domácím trhu, navyšujeme PortFio i TradeFio

15:38 | M Z | Diskuze

Kurz akcií ČEZu v poslední době nereflektuje zlepšující se fundamenty a s ohledem na pozitivní výhled hospodaření je titul z našeho pohledu ve střednědobém horizontu výrazně podhodnocen – navyšujeme pozici v modelovém PortFio.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Titul kurzově zaostává za vývojem konkurenčních společností v sektoru, aktuální opětovný růst cen elektrické energie a návrat kurzu emisních povolenek na úroveň historických maxim se v kurzu ČEZu atypicky neprojevuje. Krátkodobým impulzem může být úprava dividendové politiky – navyšujeme pozici v TradeFio.

Kurz akcií energetické skupiny ČEZ se za poslední rok výrazněji nezměnil, když v dubnu 2018 se pohyboval u hranice 540 Kč a aktuálně se na těchto hodnotách pohybuje opět. Situace na trhu a vyhlídky pro budoucí hospodaření se však za tuto dobu proměnily výrazně a to pozitivním způsobem. Hubené roky pro ČEZ v podání klesající ziskovosti jsou za námi a do hospodaření se výrazněji začne pozitivně projevovat růst cen elektrické energie. Ta se od dubna loňského roku zvýšila o zhruba 40 % a bude podstatným způsobem vylepšovat hospodaření ČEZu v následujících letech. Změna v hospodaření nebude skoková, ale díky systému předprodejů postupná, lépe predikovatelná a především dlouhodobá. Pozitivně se v hospodaření projeví i zlepšená situace ohledně produkce, když ČEZ na letošní rok plánuje výboru na úrovni 68,4 TWh (+8,4 % y/y). Výhled společnosti počítá s růstem ziskovosti na úrovni EBITDA na 57-59 mld. Kč z loňských 49,5 mld. Kč, na čistém zisku posun na 17-19 mld. Kč. Odhady managementu jsou v souladu s naším očekáváním. Pro následující roky v rámci naší analýzy predikujeme další posun zisku EBITDA na 66 mld. Kč, resp. 68 mld. Kč.  Na základě těchto čísel se akcie obchodují na 7,7násobku EV/oček. EBITDA pro tento rok, resp. 6,8násobku pro r. 2020. Šéf ČEZu Beneš v rozhovoru pro média uvedl dlouhodobý výhled pro roky 2023-2025 na úrovni EBITDA 75-80 mld. Kč. Tento odhad je z našeho pohledu realistický, když v našem modelu se pro rok 2022 pohybujeme na úrovni cca 73 mld. Kč.

„Díky silnému fundamentu očekávané významnější zlepšení hospodaření společnosti nejen v nejbližších letech, ale již od letošního roku, vedle toho patrný diskont vůči sektoru, to vše jsou aspekty vytvářející potenciál k výraznějšímu růstu ceny akcie ČEZ. Titul podle mého názoru nabírá na atraktivitě i s blížící se dividendou, kterou předpokládám, navzdory nižšímu loňskému čistému zisku, meziročně stabilní blízko úrovně 33 Kč na akcii (cca 6% dividendový výnos), když management ČEZu by podle mého názoru mohl zohlednit dostatečně silnou likvidní pozici danou očekávaným zlepšením letošního provozního cash flow, stále relativně nízkými CAPEX a rozumnou mírou zadlužení,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

Vůči naší analýze je titul aktuálně podhodnocen o přibližně 27 %. Očekáváme, že pozitivní fundamentální vlivy se budou postupně projevovat a kurz se ve střednědobém horizontu posune na podstatně vyšší hodnoty. V rámci modelového PortFio jsme navýšili pozici v ČEZu na celkem 1180 ks a s objemem cca 640 tisk. Kč se jedná o největší pozici ve struktuře modelového portfolia.

 

Kromě pozitivního střednědobého pohledu jsme optimistický na titul i z krátkodobého pohledu. Pozitivní korelace s cenou elektrické energie se v posledních měsících výrazně nabourala a titul citelně zaostává za růsty forwardových kontraktů na elektřinu. Toto zaostávání v posledních týdnech spíše eskaluje a nůžky se výrazněji rozevírají. Emisní povolenky od začátku dubna posílily o téměř 25 % a atakují historická maxima.

Srovnání vývoje ceny akcií a cen elektřiny

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

Srovnání vývoje ceny akcií s nejbližšími konkurenty (E.ON, RWE, ENEL)

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

Kromě dohánění výkonnosti za růstem elektřiny a konkurenčních firem v sektoru může být krátkodobým katalyzátorem i zveřejnění návrhu na dividendu. Očekávání trhu jsou vesměs nastavena na pokles oproti loňské úrovni, my se však domníváme, že management nakonec upraví svoji dividendovou politiku a dividenda bude na obdobné úrovni jako v loňském roce. Jako možnou příčinu slabší výkonnosti v poslední době spatřujeme nejistotu spojenou s jednáním ohledně výstavby nových jaderných bloků. Z našeho pohledu jsou aktuální obavy přehnané, když aktuální situaci vnímáme jak faktické odložení rozhodnutí o výstavbě na několik let dopředu.

V rámci modelového portfolia TradeFio jsme na trhu nakoupili dalších 200 ks akcií za cenu 546 Kč.

 

Zdroj:Fio banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 26.6.2019

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 25/06/19

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 25.6.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 25.6.2019

Ilustrativní obrázek

Piráti podávají trestní oznámení, ČEZ na bulharské elektrárně prodělal až 8,5 mld. KčČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko svých denních minim

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně slabší

Ilustrativní obrázek

Smíšený závěr v zámoří

Ilustrativní obrázek

Investoři zažívají žně. Daří se americkým akciím, zlatu i bitcoinu

Ilustrativní obrázek

Zlato rozjelo novou cenovou rally. Bude stříbro následovat?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.