ČEZ – nejzajímavější příležitost na domácím trhu, navyšujeme PortFio i TradeFio

15:38 | M Z | Diskuze

Kurz akcií ČEZu v poslední době nereflektuje zlepšující se fundamenty a s ohledem na pozitivní výhled hospodaření je titul z našeho pohledu ve střednědobém horizontu výrazně podhodnocen – navyšujeme pozici v modelovém PortFio.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ

Titul kurzově zaostává za vývojem konkurenčních společností v sektoru, aktuální opětovný růst cen elektrické energie a návrat kurzu emisních povolenek na úroveň historických maxim se v kurzu ČEZu atypicky neprojevuje. Krátkodobým impulzem může být úprava dividendové politiky – navyšujeme pozici v TradeFio.

Kurz akcií energetické skupiny ČEZ se za poslední rok výrazněji nezměnil, když v dubnu 2018 se pohyboval u hranice 540 Kč a aktuálně se na těchto hodnotách pohybuje opět. Situace na trhu a vyhlídky pro budoucí hospodaření se však za tuto dobu proměnily výrazně a to pozitivním způsobem. Hubené roky pro ČEZ v podání klesající ziskovosti jsou za námi a do hospodaření se výrazněji začne pozitivně projevovat růst cen elektrické energie. Ta se od dubna loňského roku zvýšila o zhruba 40 % a bude podstatným způsobem vylepšovat hospodaření ČEZu v následujících letech. Změna v hospodaření nebude skoková, ale díky systému předprodejů postupná, lépe predikovatelná a především dlouhodobá. Pozitivně se v hospodaření projeví i zlepšená situace ohledně produkce, když ČEZ na letošní rok plánuje výboru na úrovni 68,4 TWh (+8,4 % y/y). Výhled společnosti počítá s růstem ziskovosti na úrovni EBITDA na 57-59 mld. Kč z loňských 49,5 mld. Kč, na čistém zisku posun na 17-19 mld. Kč. Odhady managementu jsou v souladu s naším očekáváním. Pro následující roky v rámci naší analýzy predikujeme další posun zisku EBITDA na 66 mld. Kč, resp. 68 mld. Kč.  Na základě těchto čísel se akcie obchodují na 7,7násobku EV/oček. EBITDA pro tento rok, resp. 6,8násobku pro r. 2020. Šéf ČEZu Beneš v rozhovoru pro média uvedl dlouhodobý výhled pro roky 2023-2025 na úrovni EBITDA 75-80 mld. Kč. Tento odhad je z našeho pohledu realistický, když v našem modelu se pro rok 2022 pohybujeme na úrovni cca 73 mld. Kč.

„Díky silnému fundamentu očekávané významnější zlepšení hospodaření společnosti nejen v nejbližších letech, ale již od letošního roku, vedle toho patrný diskont vůči sektoru, to vše jsou aspekty vytvářející potenciál k výraznějšímu růstu ceny akcie ČEZ. Titul podle mého názoru nabírá na atraktivitě i s blížící se dividendou, kterou předpokládám, navzdory nižšímu loňskému čistému zisku, meziročně stabilní blízko úrovně 33 Kč na akcii (cca 6% dividendový výnos), když management ČEZu by podle mého názoru mohl zohlednit dostatečně silnou likvidní pozici danou očekávaným zlepšením letošního provozního cash flow, stále relativně nízkými CAPEX a rozumnou mírou zadlužení,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

Vůči naší analýze je titul aktuálně podhodnocen o přibližně 27 %. Očekáváme, že pozitivní fundamentální vlivy se budou postupně projevovat a kurz se ve střednědobém horizontu posune na podstatně vyšší hodnoty. V rámci modelového PortFio jsme navýšili pozici v ČEZu na celkem 1180 ks a s objemem cca 640 tisk. Kč se jedná o největší pozici ve struktuře modelového portfolia.

 

Kromě pozitivního střednědobého pohledu jsme optimistický na titul i z krátkodobého pohledu. Pozitivní korelace s cenou elektrické energie se v posledních měsících výrazně nabourala a titul citelně zaostává za růsty forwardových kontraktů na elektřinu. Toto zaostávání v posledních týdnech spíše eskaluje a nůžky se výrazněji rozevírají. Emisní povolenky od začátku dubna posílily o téměř 25 % a atakují historická maxima.

Srovnání vývoje ceny akcií a cen elektřiny

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

Srovnání vývoje ceny akcií s nejbližšími konkurenty (E.ON, RWE, ENEL)

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg

Kromě dohánění výkonnosti za růstem elektřiny a konkurenčních firem v sektoru může být krátkodobým katalyzátorem i zveřejnění návrhu na dividendu. Očekávání trhu jsou vesměs nastavena na pokles oproti loňské úrovni, my se však domníváme, že management nakonec upraví svoji dividendovou politiku a dividenda bude na obdobné úrovni jako v loňském roce. Jako možnou příčinu slabší výkonnosti v poslední době spatřujeme nejistotu spojenou s jednáním ohledně výstavby nových jaderných bloků. Z našeho pohledu jsou aktuální obavy přehnané, když aktuální situaci vnímáme jak faktické odložení rozhodnutí o výstavbě na několik let dopředu.

V rámci modelového portfolia TradeFio jsme na trhu nakoupili dalších 200 ks akcií za cenu 546 Kč.

 

Zdroj:Fio banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 3.2.2020

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 3.2.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Německé akcie ztrácí

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v záporu

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely blízko denních minim

Ilustrativní obrázek

Frankfurt otevřel posílením

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy se vyvíjejí smíšeně na pozadí obav z rozšiřování koronaviru a jeho ekon. dopadů

Ilustrativní obrázek

S&P -3,35% (nejvíce za dva roky), obavy z koronaviru srazily trhy dolů

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.