ČEZ má zájem o český Vodafone (+komentář analytika)

14:47 | E V | Diskuze

Energetická společnost ČEZ, majoritně vlastněná státem, projevila zájem o koupi českého Vodafonu, třetího největšího operátora působícího v ČR.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Vodafone uvedl, že obě společnosti jednaly ohledně strategické spolupráce už od období 5G. Jednalo by se o největší obchod na telekomunikačním trhu od roku 2013. 

Cena celé akvizice by měla být známa do léta. Podle odhadu Hospodářských novin by se částka měla pohybovat v řádech nižších desítek miliard korun. ČEZ se odmítl k věci vyjádřit.

ČEZ již v odvětví telekomunikačních služeb působí. Provozuje menšího operátora ČEZ Mobil, kde disponuje zhruba 130 tisíci klienty, přičemž mobilní síť má v pronájmu od O2.

„Byť ČEZ zatím odmítl celou záležitost komentovat, tak Vodafone (prostřednictvím Hospodářských novin) uvedl, že probíhají jednání o různých možnostech strategické spolupráce. Je tedy o otázkou, co ve finále bude výsledkem těchto jednání, nicméně případnou akvizicí českého Vodafonu by ČEZ rázně vstoupil na tuzemský telekomunikační trh. Koupil by společnost s téměř 4 miliony zákazníky, s ročními tržbami ve výši 15 mld. Kč a EBITDA ziskem v blízkosti 5 mld. Kč. Včetně nedávno akvírované společnosti UPC (poskytovatel kabelové televize a internetu) by se roční tržby měly dostat až k úrovním kolem 21 mld. Kč a provozní zisk EBITDA k hladině 6 mld. Kč. To je zhruba 10 % ročních tržeb, resp. 9 % roční EBITDA samotného ČEZu.

ČEZ by tak realizoval poměrně velkou akvizici. Telekomunikační společnosti se aktuálně obchodují na úrovni 6 – 7x násobku EV/EBITDA. To dle našeho názoru indikuje hodnotu případné akvizice Vodafonu v řádu nižších desítek miliard korun (cca 30 – 40 mld. Kč). To už je objem, jenž může ovlivnit rozhodování managementu ČEZu ohledně případné letošní výplaty mimořádné dividendy. Na druhou stranu z dlouhodobějšího pohledu by potenciální akvizice Vodafonu měla mít (jak uvádíme výše) poměrně zřetelný příspěvek do ziskovosti ČEZu, což by mělo budoucí dividendovou politiku podporovat. Celá záležitost je v počáteční fázi, na dnešní informace tak prozatím máme neutrální pohled,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.

 

Zdroj: Hospodářské noviny

Zdroj:Michal Fric, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Vodafone v březnu plánuje IPO infrastrukturní společnosti Vantage Towers na frankfurtské burze

Ilustrativní obrázek

Medtronic za 3Q reportuje tržby lehce pod konsensem a očištěný zisk na akcii nad očekáváním

Ilustrativní obrázek

Home Depot ve 4Q překonal očekávání analytiků, výhled na rok 2021 neposkytuje

Ilustrativní obrázek

Avast uzavřel spolupráci se firmou PMovil, získá přístup k jejím 400 mil. klientů v Latinské Americe

Ilustrativní obrázek

Podnikatelské svazy souhlasí se zavedením ochrany úst a nosu ve firmách

Ilustrativní obrázek

Až 80 tisíc nových pracovních míst a 900 mld. Kč pro české firmyČti více
Ilustrativní obrázek

Německý trh posiluje

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, Hong Kong ztratil téměř 3 %

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v poklesu

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy se obchodovaly smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela výrazněji v červeném

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně v záporu, roste cena mědi a niklu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.