ČEZ: komentář k výsledkům za 4Q 2019

13:35 | E V | Diskuze
Ilustrativní obrázek
Foto: ČEZ
Výsledky hospodaření za 4Q 2019
 mld. Kč 4Q 2019 Konsensus trhu* 4Q 2018

y/y

Výnosy  58,1 57,7 55,2  5,3 %
EBITDA  15,5 13,2 10,9  43,0 %
EBIT  4,3  6,0 3,0  43,3 %
Čistý zisk
 4,1  3,4 1,7 -
Zisk na akcii (Kč)
 7,7  - 2,8 -

 *medián podle průzkumu společnosti ČEZ

Pozn.: Čistý zisk a zisk na akcii jsou očištěné o mimořádné nehotovostní vlivy.

 

ČEZ dnes představil dobré výsledky hospodaření za 4Q 2019, které překonaly na úrovni provozního zisku EBITDA, resp. očištěného čistého zisku jak naše odhady, tak očekávání trhu. Konkrétně, EBITDA meziročně vzrostla o slušných 43 % na 15,5 mld. Kč, přičemž nad očekávání dobře se vyvíjel příspěvek segmentu tradiční energetika, když vyšší prodejní ceny silové elektřiny a obchodování s komoditami dohromady přispěly 3,5 mld. Kč, zatímco náš odhad se pohyboval kolem 2,5 mld. Kč. Tradingu s komoditami se tedy loni dařilo, celkově ČEZ za rok 2019 navýšil zisk z této činnosti z předloňských 3 mld. Kč na 4,9 mld. Kč, což mělo příznivý dopad i do hospodaření ve 4Q 2019 a významně to podpořilo výše zmíněný segment tradiční energetiky. Meziroční příspěvek výroby z jaderných elektráren byl podle našich předpokladů ve výši 0,4 mld. Kč, mírně lepší výsledek než jsme očekávali pak přinesly ostatní výrobní zdroje s dopadem do provozní ziskovosti na úrovni 0,2 mld. Kč. Zde se zřejmě projevila zejména velmi dobrá výroba z paroplynové elektrárny Počerady, která v posledním loňském kvartále meziročně stoupla z 0,8 TWh na 1,1 TWh. Paroplyn tak těžil z příznivé kombinace vyšších cen silové elektřiny a nižších cen zemního plynu.

Naše odhady překonal o 0,5 mld. Kč rovněž tuzemský segment prodeje, kde byl ČEZ disciplinovaný na straně stálých provozních nákladů a také se příznivě projevily nižší opravné položky k pohledávkám. V období negativního tlaku na hrubé marže plynoucího z vyšších nákupních cen silové elektřiny považujeme provozní výsledek tuzemského segmentu prodeje ve výši 1,4 mld. Kč (nárůst z předloňských 1,1 mld. Kč) za dobrý počin a je to vedle výše zmíněné tradiční energetiky jeden z hlavních vlivů, jenž přispěl k lepším než očekávaným výsledkům za 4Q 2019. Velmi solidně se vyvíjely také zahraniční ESCO aktivity v Německu, Polsku či na Slovensku. Projevuje se tak organický i akviziční růst v tomto novém rozvíjejícím se segmentu podnikání a jen to dokresluje celkovou loňskou provozní ziskovost ESCO služeb ve výši 1,4 mld. Kč, což překonalo naši prognózu 1,1 mld. Kč. Dobrá provozní úroveň hospodaření se pak projevila i do očištěného čistého zisku, jenž za 4Q 2019 činil 4,1 mld. Kč a předčil naši predikci posazenou na hladinu 3,1 mld. Kč.

Celkově tak ČEZ za rok 2019 navýšil EBITDA zisk o 21 % na 60,2 mld. Kč, čímž překonal svoji predikci, která byla v listopadu upřesněna na 58 mld. Kč. Celkový loňský očištěný čistý zisk pak dosáhl úrovně 18,9 mld. Kč, což je meziročně více o 44 % a překonává to listopadovou predikci ČEZu posazenou do intervalu 17 – 18 mld. Kč. Tento vykázaný čistý zisk indikuje velmi slušnou letošní dividendu. Pokud by  ČEZ uplatnil loňský téměř 100% výplatní poměr, pak by to značilo dividendu 35 Kč na akcii, což by znamenalo vzhledem k současné nízké ceně akcie ČEZu velmi atraktivní téměř 10% dividendový výnos. Naše predikce letošní dividendy ve výši 32 Kč se tak v kontextu dnešních výsledků hospodaření jeví jako reálná a navíc může být překonána.

ČEZ dále zveřejnil prognózu na letošní rok. Výhled EBITDA, resp. očištěného čistého zisku je posazen do rozmezí 63 – 65 mld. Kč, resp. 21 – 23 mld. Kč. Na horní hraně stanoveného rozpětí je tak v souladu s naším očekáváním.

Výsledky za 4Q 2019 hodnotíme pozitivně. Výhledem na letošní rok management ČEZu potvrdil nadále rostoucí vývoj hospodaření a domníváme se, že trh by měl letošní prognózu přijmout spíše pozitivně.

Zdroj:Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Pražská burza zahájila týden růstově

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším rodinným autem je Škoda Octavia, děti jsou ve voze v bezpečí a pohodlí

Ilustrativní obrázek

Bývalý tajemník říká, že na britském ministerstvu financí rezonuje změna režimu centrální banky

Ilustrativní obrázek

BezPráce.cz nově agreguje nejaktuálnější pracovní nabídky z celého internetu.

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Jak je to letos s dividendami?

Ilustrativní obrázek

Dvojí občanství jako pojistka i příležitostČti více
Ilustrativní obrázek

Credit Suisse snižuje doporučení pro Lufthansu

Ilustrativní obrázek

American Airlines hodlá propustit 30 % zaměstnanců v administrativě

Ilustrativní obrázek

Koronavirus nás učí žít on-line. Z domova nejen nakupujeme

Ilustrativní obrázek

Bill Ackman prodal akcie Berkshire Hathaway, Blackstone a Park Hotels

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy zahájily nový týden růstem

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance posílily

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.