Cesta k vlastnímu domovu? Stavebko dává zájemcům o bydlení šest let stability

16:16 | E V | Diskuze

Najít si vlastní byt za přijatelných podmínek je stále obtížnější úkol.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

Ceny nemovitostí už několik let po sobě rostou a ty se tak stávají čím dál méně dostupnými. V současnosti existují dva nejčastější způsoby financování bydlení, pokud se vám nedostává vlastních prostředků: hypotéka a úvěr od stavební spořitelny. Mnoho lidí i nadále volí nájem. Každá z možností má své výhody a nevýhody.

Na hypotéku dosahuje stále méně lidí. Mladí častokrát nemají při žádosti o hypotéku čím ručit. Pro lidi nad padesátkou je zase dvacetiletý finanční závazek příliš dlouhý a banky je nepovažují za bonitní. Pozitivní zprávou je, že podle dat serveru Hypoindex.cz klesla průměrná úroková sazba od začátku letošního roku ze 3 %[1] na současných 2,76 %.[2] Jedná se o první významný pokles od konce roku 2016, kdy začal její trvalý nárůst. Tehdy činila pouhých 1,77 %.

Jako dobrá alternativa k hypotéce se dlouhodobě ukazuje stavební spoření. „Úroková sazba hypoték je poměrně proměnlivá. Naopak stavební spořitelny svým klientům garantují stabilní úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření po dobu šesti let od uzavření smlouvy o stavebku,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Nájem jako další řešení

Za poslední dva roky se průměrná výše úvěru od stavebních spořitelen zvýšila o 50 %, v minulém roce dosáhla skoro 924 tisíc korun. „Zcela běžně však stavební spořitelny půjčují i několikamilionové částky. Lidé tedy stavebko využívají jako prostředek nejen k rekonstrukci nemovitosti, ale rovnocenně i k její koupi. Například vloni šla do nákupu bytů nebo rodinných domů bezmála třetina objemu půjčených peněz,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Vysoká pořizovací cena nemovitostí určených k bydlení neumožňuje mnoha lidem pořízení vlastního domu či bytu. Jsou proto nuceni k jinému řešení formou dlouhodobého pronájmu. Cena nájmu je však mnohdy vyšší než splátka hypotečního úvěru. Naopak mezi výhody nájemního bydlení patří možnost rychlé změny bydliště nebo široká nabídka těchto nemovitostí na českém realitním trhu.

Zdroj:Vojtěch Rod, ADison
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Hypoteční trh zaznamenal dramatický pád

Ilustrativní obrázek

Raiffeisen stavební spořitelna nabízí stavebko zdarma pro každého

Ilustrativní obrázek

Sezóna stavebního spoření se blíží. Víte, jak správně spořit?

Ilustrativní obrázek

Barometr obliby spoření: nejzajímavější je stavebko, penzijní spoření a drahé kovy

Ilustrativní obrázek

Stavební spoření: 5 častých mýtů, které o něm kolují

Ilustrativní obrázek

Nároky studentů na bydlení rostou, byty k pronájmu ale rychle mizíČti více
Ilustrativní obrázek

Vězni mají těžký návrat na svobodu, nemohou najít práci a bydlení. Spíše než stát pomáhají soukromé firmy a neziskové organizace

Ilustrativní obrázek

Online zdravotní a úrazové pojištění psů a koček PetExpert

Ilustrativní obrázek

Rok od zavedení opatření ČNB ohledně hypoték: Poptávka po pronájmech je extrémní

Ilustrativní obrázek

Tři způsoby, jak se pasivitou připravit o peníze

Ilustrativní obrázek

Hypoteční úrokové sazby dál klesají. Banky si konkurují lepším přístupem ke klientům

Ilustrativní obrázek

Peněženku nechejte doma, stačí mobil. Co všechno s ním můžete zaplatit?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.