Český trh by pojal ještě 20 tisíc programátorů

13:13 | E V | 4 komentáře / 4 nové

Firmy jim jsou schopné jako nástupní plat nabídnout i trojnásobek průměrné mzdy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

České firmy mají problém s velkým nedostatkem programátorů. I přesto, že každým rokem přijde na trh několik desítek nových, je programátor v JavaScriptu a dalších jazycích extrémně ceněné zboží. Firmy jsou přitom schopné programátorům nabídnout nástupní plat odpovídající i trojnásobku průměrné mzdy.

Poptávka po většině profesí vzrůstá již několik let. Mezi ty nejžádanější patří programátoři. I proto většina studentů IT oborů získává uplatnění ještě při studiích. Společně s nedostatkem zaměstnanců rostou v oboru IT i mzdy. Například programátor JavaScriptu si může dle svých dovedností snadno vydělat i čtyřnásobek průměrné mzdy. Zkušený programátor pak ještě více. Důvodem je neustálý nedostatek kvalifikovaných lidí. „Podle našich odhadů by český trh pojal ještě 20 tisíc programátorů,“ říká Jana Večerková, spoluzakladatelka Coding Bootcamp Praha. Právě jejich intenzivní kurzy se věnují přípravám budoucích programátorů. „Do každého kurzu, který vyhlašujeme třikrát do roka, se vejde pouze 16 uchazečů, z nichž až dvě třetiny přichází ze zahraničí,“ dodává Večerková.

Pro zahraniční studenty může být lákavá nejen příznivá cena, ale také renomé kurzu, který v roce 2018 získal prestižní cenu Evropské komise European Digital Skills Award a zaznamenal také úspěch na celoevropském finále MIT Innovation Challenge, kde se umístil mezi třemi nejlepšími projekty. Velká část uchazečů ze zahraničí si ale také čím dál častěji uvědomuje, že v České republice mohou nalézt uplatnění snadněji než ve své rodné zemi, a to i přes to, že české mzdy za tamějšími zaostávají.

„Obecně se dá říct, že mezi cizinci stoupá počet zaměstnanců ze zemí jako je Rakousko, Německo nebo Velká Británie. V Coding Bootcamp Praha máme registrujeme nejvíce zahraničních uchazečů ze Spojených státech amerických, Velké Británie a Nizozemska, vzrůstá ale také počet uchazečů ze Slovenska a Polska,“ uzavírá Jana Večerková.

Zdroj:Jiří Štefek, PR Mollo
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Podívejte se na stránky agentury coolpeople .cz, je to celé zdarma, stačí se tam online zaregistrovat, a oni Vám dohodí práci přímo podle vašich zkušeností. Já jsem si našel do měsíce práci díky nim.
Jak dlouho to trvalo, než jste si přes ně našel práci? a jak to přesně funguje? co to je za agenturu?
V Brně, když jsem hledal práci jako java vývojář, tak jsem se registroval u společnosti, která pod sebe nabírá It odborníky, a potom je dosazuje přímo na specializovaná místa, podle požadavků firem.
Právě jsem kvůli snižování stavu zaměstnanců přišel o místo programátora a testera v Brně, dokážete mi poradit, kam se zajít poptat?
Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrativní obrázek

Banku HSBC čeká restrukturalizační období

Ilustrativní obrázek

Síť AAA AUTO nabírá desítky lidí, mají letos firmě pomoct prodat 90 000 aut

Ilustrativní obrázek

Mezi specialisty ve vědě a technice je pouze čtvrtina žen

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Zaměstnance Groz-Beckert chrání před dopady recese variabilní pracovní dobaČti více
Ilustrativní obrázek

Pojištění psů a koček PetExpert na jaře vstoupí na slovenský trh

Ilustrativní obrázek

Na překvapivý krok ČNB zatím reagovala jen část trhu

Ilustrativní obrázek

Koronavirus pozastavuje asijské investice nejen v Čechách, může se stát spouštěčem globální krize

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k černé listině daňových rájů

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 19.2.2020

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.