Český trh by pojal ještě 20 tisíc programátorů

13:13 | E V | Diskuze

Firmy jim jsou schopné jako nástupní plat nabídnout i trojnásobek průměrné mzdy

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

České firmy mají problém s velkým nedostatkem programátorů. I přesto, že každým rokem přijde na trh několik desítek nových, je programátor v JavaScriptu a dalších jazycích extrémně ceněné zboží. Firmy jsou přitom schopné programátorům nabídnout nástupní plat odpovídající i trojnásobku průměrné mzdy.

Poptávka po většině profesí vzrůstá již několik let. Mezi ty nejžádanější patří programátoři. I proto většina studentů IT oborů získává uplatnění ještě při studiích. Společně s nedostatkem zaměstnanců rostou v oboru IT i mzdy. Například programátor JavaScriptu si může dle svých dovedností snadno vydělat i čtyřnásobek průměrné mzdy. Zkušený programátor pak ještě více. Důvodem je neustálý nedostatek kvalifikovaných lidí. „Podle našich odhadů by český trh pojal ještě 20 tisíc programátorů,“ říká Jana Večerková, spoluzakladatelka Coding Bootcamp Praha. Právě jejich intenzivní kurzy se věnují přípravám budoucích programátorů. „Do každého kurzu, který vyhlašujeme třikrát do roka, se vejde pouze 16 uchazečů, z nichž až dvě třetiny přichází ze zahraničí,“ dodává Večerková.

Pro zahraniční studenty může být lákavá nejen příznivá cena, ale také renomé kurzu, který v roce 2018 získal prestižní cenu Evropské komise European Digital Skills Award a zaznamenal také úspěch na celoevropském finále MIT Innovation Challenge, kde se umístil mezi třemi nejlepšími projekty. Velká část uchazečů ze zahraničí si ale také čím dál častěji uvědomuje, že v České republice mohou nalézt uplatnění snadněji než ve své rodné zemi, a to i přes to, že české mzdy za tamějšími zaostávají.

„Obecně se dá říct, že mezi cizinci stoupá počet zaměstnanců ze zemí jako je Rakousko, Německo nebo Velká Británie. V Coding Bootcamp Praha máme registrujeme nejvíce zahraničních uchazečů ze Spojených státech amerických, Velké Británie a Nizozemska, vzrůstá ale také počet uchazečů ze Slovenska a Polska,“ uzavírá Jana Večerková.

Zdroj:Jiří Štefek, PR Mollo
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Thyssenkrupp hodlá ve velkém propouštět zaměstnance

Ilustrativní obrázek

Stát chce učitelům přidat 2 700 Kč. Komora teď ukázala, kolik berou a na kolik vzroste plat učitelů

Ilustrativní obrázek

Banka HSBC údajně po světě propustí až 10 tis. pracovníků, píše tisk

Ilustrativní obrázek

USA: Ekonomika přidala 136 tis. nových pracovních míst při očekávání 145 tis.

Ilustrativní obrázek

Regionální pracoviště OS KOVO vede nově žena

Ilustrativní obrázek

Britská energetická společnost bude mít nového CEOČti více
Ilustrativní obrázek

Management Consulting Challenge: Otřeste budoucností světa financí s Twistem a PwC

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Rodí se euroasijský kolos platebního styku

Ilustrativní obrázek

Tematické analýzy 11.10.2019

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.