Český růst HDP příjemně překvapil

08:31 | fa ra | Diskuze

V regionu budou dnes zveřejněna pouze pravidelná data z polského trhu práce.

Foto: Web4Trader

Zaměstnanost by si měla v meziročním srovnání polepšit o 3,1 %, přičemž podobné tempo si zřejmě udrží i v následujících měsících. Slušnou dynamiku by měly vykázat i průměrné hrubé nominální mzdy (+4,6 % y/y). To přispívá k dobré náladě domácností, které jsou ochotny utrácet. Spotřeba domácností tak zůstává, stejně jako ve zbytku regionu, hlavním tahounem růstu HDP. Pokud jde o vývoj regionálních měn, dnešek příliš mnoho vzruchu neslibuje. Kurz koruny zůstane s největší pravděpodobností přilepen u hranice 27,02 CZK/EUR, přičemž u ostatních měn může být patrná nervozita před zveřejněním zápisu z posledního zasedání Fedu. Na ten si však budeme muset počkat až do dnešní osmé hodiny večerní.

Včera byl zveřejněn první odhad českého HDP za Q2 16. Ten příjemně překvapil. Zatímco trh počítal s růstem o 0,6 % mezikvartálně, česká ekonomika nakonec přidala 0,9 %. Meziroční tempo brzdila vysoká srovnávací základna, i tak ale HDP rostl o 2,5 %. Přestože podrobná struktura HDP ještě nebyla zveřejněna, hlavním tahounem nejspíš zůstala spotřeba domácností. Naopak investice, které stále trpí nízkým spolufinancováním z fondů EU, byly zřejmě brzdou. Čisté exporty podle našich předpokladů přispěly k růstu pozitivně. Na základě dnešních dat jsme svůj celoroční výhled revidovali z 2,1 % na 2,5 %. České koruně nezbylo i navzdory příznivým datům nic jiného, než zůstat přilepená těsně u kurzového závazku. Poměrně v úzkém pásmu (+/- 0,1%) se držel i polský zlotý a maďarský forint. Na konci úterního obchodního dne se nacházely na úrovni 4,27 PLN/EUR, respektive 310 HUF/EUR.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.