Český medicínsko-technologický startup Mindpax pomáhá lidem s duševními nemocemi.

13:13 | E V | Diskuze

Český medicínsko-technologický startup Mindpax.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Propojuje technologie s medicínou za účelem zkvalitnění léčby pacientů s těžkými duševními nemocemi, získává investici 35 milionů korun na rozvoj své platformy. Ta pomáhá k lepšímu pochopení průběhu bipolární poruchy u pacientů a optimalizuje jejich léčbu, využívá k tomu nejnovějších poznatků z oblasti fyziologie, psychiatrie a moderních technologií. Nové prostředky do startupu putují od českých investorů Nation 1, Redwood Capital a soukromých investorů Vlastimila Palaty a Ivana Hrušky. Startup investici využije na rozšíření funkcionality technologie a růst odborných týmů v Česku a Německu. Celé digitální řešení Mindpax bylo schváleno Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako první notifikovaný zdravotnický prostředek tohoto typu. 

Bipolární poruchou trpí přibližně 1 % celosvětové populace. Její léčba je obtížná a nese s sebou velké riziko relapsu. „Tato chronická psychická nemoc u pacientů vyvolává v několikaměsíčních cyklech manické stavy, které následně střídá dlouhodobá deprese. Je s ní spojená vysoká sebevražednost, až v desítkách procent,“ vysvětluje rizika MUDr. Filip Španiel, Ph.D., jeden z odborných poradců Mindpaxu.

Negativní dopady nemoci umí eliminovat systém Mindpax, který zahrnuje webový portál, mobilní aplikaci a aktigrafický senzor v náramku, díky kterému dlouhodobě a kontinuálně zaznamenává vývoj onemocnění. Zároveň uživateli i jeho ošetřujícímu lékaři pomáhá v efektivnějším rozhodování a vhodném uzpůsobení léčebného postupu. 

„U bipolární poruchy mají na její vývoj vliv parametry jako spánek a aktivita pacientů. Zjistili jsme, že díky jejich sledování dokážeme předvídat, jakým způsobem se nemoc bude vyvíjet, a pomoci tak k efektivnější léčbě,“ popisuje Daniel Novák, vedoucí analytického týmu startupu Mindpax.

Nástroj míří s investicí do světa

Mindpax v současné době poskytuje monitorování objektivních fyziologických dat, nálady, situačních faktorů a celkovou vizualizaci denního režimu u pacientů s bipolární afektivní poruchou nebo psychotickým onemocněním. Zobrazením těchto dat cílí Mindpax na posílení prevence rozvoje afektivních a psychotických epizod. Vyšší informovaností má systém pomoci pacientovi i jeho psychiatrovi lépe porozumět průběhu nemoci a pochopit ji. 

Nástroj nyní získává investici ve výši 35 milionů korun od tuzemských investorů. Finance mají podle spoluzakladatele a CEO Pavla Nevického pomoci k rozvoji produktu, růstu týmů i zahraniční expanzi. „Pracujeme na nové verzi produktu, která rozšíří možnosti monitoringu pacienta a dat dodávaných lékaři. Prostřednictvím aplikace bude mít pacient po ruce odbornou psychologickou podporu a možnost komunikace přímo s ošetřujícím lékařem. Současně do našich týmů hledáme nové kolegy mluvící evropskými jazyky, mimo angličtinu, kteří mají psychologickou odbornost. A plánujeme náš záběr rozšířit z bipolární poruchy i na běžné deprese, kterými celosvětově trpí až 10 % populace.“


Investice přišla z Česka

Investory jsou Ivan Hruška, prezident Ness Europe a SVP Globallogic CEE, a Vlastimil Palata, vicechairman AutoCont CZ. Společně s nimi se zapojuje Redwood Capital, který současně Mindpaxu pomohl s rozjezdem coby andělský investor. Deset milionů korun vkládá i český venture kapitálový fond Nation 1, který v Česku podporuje řadu startupů s mezinárodními ambicemi. „Mindpax je skvělým příkladem toho, jak technologie pomáhají zlepšovat naše životy. Dokáže zefektivnit léčbu pacientů i potenciálně předejít vzniku krizových situací. Pro Nation 1 je také důležitý přesah Mindpaxu za hranice ČR. Důkazem úspěchu jsou jeho výhry v mezinárodních soutěžích,“ říká Marek Moravec, managing partner Nation.


Finanční podpora startupu navazuje na řadu jeho nedávných úspěchů. Vloni byl přijat do J&J akcelerátoru JLABS jako první digitální zdravotnická společnost a také jako jediná evropská nadnárodní firma do projektu J&J TAP. Na prestižní německé přehlídce zdravotnických technologií BioVaria Munich byl zvolen Nejslibnějším zdravotnickým startupem a byl zvolen jako jeden z dvou německých startupů do programu EIT Health Go Global Canada. Český startup také získal zdravotní certifikaci CE Medical Device od českého regulátora SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) a certifikaci ISO 13485 na kvalitu výroby. Dnes společnost sleduje záznamy pacientů nejen v ČR a Německu, ale také v Jižní Africe, a oblast své působnosti plánuje v brzké době rozšířit.

 

O Nation 
Investor, akcelerátor i sehraný tým profesionálů, kteří nejdou pro dobrou radu daleko: to je Nation 1, venture kapitálový fond se zaměřením na preseedová a seedová kola investic do startupů. Za jeho vznikem stojí čtveřice Marek Moravec, Jaroslav Trojan, Petra W. Končelíková a Martin Bodocký, kteří do fondu dohromady vložili 1 milion eur a prostřednictvím financování i sdílení mnohaletých zkušeností podávají pomocnou ruku startupům v raných fázích vývoje. Pro startupy s globální vizí má fond v seedových fázích připravené částky až 1,5 milionu eur. V následujících deseti letech plánuje Nation 1 investovat 35 milionů eur do zhruba 40 firem na území Česka a pomoci jim tak s mezinárodní expanzí.

Zdroj:Tomáš Gajdošík, HustáKomunikejšn s.r.o.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Sektor konopí jako investice

Biotechnologické akcie, kterým se vyplatí věnovat pozornost. Investiční doporučení a cílové ceny

Biotechnologické akcie jsou takřka „zadarmo.“ Jak bezpečné zde budou Vaše investice?

Akcie farmaceutického obra Valeant sráží k zemi skandály, slavný investor Bill Ackman jim však i nadále věří

Akcie farmaceutické společnosti Eli Lilly and Co. zažívají zvýšenou míru insider transakcí

Analytici J.P. Morgan doporučují akcie biotechnologického sektoru. Které tituly jsou nejlepší příležitostí pro Vaše investice?Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.