"Český průmysl si v říjnu vynahradil to, co zameškal o dovolené v srpnu a co kvůli odstávkám v energetice zameškal v září. I s ohledem na horší údaje z průmyslu Německa je dnes zveřejněný údaj o vývoji českého průmyslu potěšující," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Za celý letošní rok čeká nadále růst průmyslové výroby v ČR o 5,8 procenta a v příštím roce jeho zpomalení na 4,9 procenta.
Česká republika stále potvrzuje postavení nejprůmyslovější ekonomiky EU, doplnil analytik finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Dlouhodobě je podle něj problémem českého průmyslu jeho přílišná závislost na "segmentech 20. století", jako jsou auta či lokomotivy. "To je však věc, kterou z měsíce na měsíc vyřešit nelze," podotkl.
Ve srovnání s předchozím měsícem byla průmyslová výroba po vyloučení sezonních vlivů vyšší o 1,5 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,5 procenta, výrazněji rostla u zahraničních zakázek. Říjnové tržby průmyslových podniků se zvýšily o dvě procenta.
Automobilový průmysl v říjnu meziročně vzrostl o 19 procent. Vedle něj k růstu přispěla také výroba gumy, plastů a elektrických zařízení. Výroba v energetice se snížila o 12,6 procenta, pokles tedy zpomalil ze zářijových 18,6 procenta. Chemický průmysl klesl o 21 procent.
Průmyslové podniky v říjnu nabíraly nové pracovníky. Ve firmách s 50 a více zaměstnanci se jejich počet zvýšil proti loňsku o 3,6 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 2,5 procenta na 28.337 korun.