České servery v roce 2020 zažily malou revoluci. Situace bude letos gradovat

16:16 | E V | Diskuze

Rok 2020 znamenal pro hostingové služby výraznou změnu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Takřka celý svět se během několika měsíců začal enormní rychlostí přesouvat do míst, která pandemií Covid napadena být nemohou. Online prostředí, jehož základem je právě hosting, aktuálně zažívá doslova revoluci. JIž během loňského roku docházelo z pochopitelných důvodů především k rapidní digitalizaci, rostoucím nárokům na kvalitní hosting a cloudová řešení. Intenzita kyberůtoků se posunula na další úroveň a AMD ukrojilo další podíl trhu na úkor Intelu. Co naznačuje rok 2021?

Rychlým tempem vzhůru vzrostla zejména vnímaná důležitost hostingu jako takového. “Kvalitní hosting byl vždy pro úspěch v online světě zásadní. Pro současnost a budoucnost to nicméně bude platit dvojnásob, což se začalo projevovat už v roce 2020, kdy na něj firmy začaly klást znatelně vyšší důraz” uvádí David Lintimer obchodní ředitel společnosti vshosting~. Podle Lintimera se zvýšila poptávka především po robustnosti řešení a řešeních vysoké dostupnosti, které představuje rostoucí zájem firem o záložní servery, servery pro vývoj a testování a podobně. V roce 2020 šlo o významný nárůst, který činil cca 30 %. Hostingové služby začala hojně využívat i odvětví, která digitalizaci předtím relativně odolávala (např. prodejci nábytku či potravin). Výše zmíněné trendy by v roce 2021 měly dále pokračovat, odhadem je cca poloviční růst oproti roku 2020.

S rychlou digitalizací úzce souvisí i čím dál větší přesun k tzv. cloudovým řešením. To platí u společností i jednotlivců. Mnohonásobně byly využívány z důvodu home-officů cloudové komunikační nástroje jako Zoom, Google Meet apod. Experti z IDC už v roce 2019 předpovídali, že do roku 2023 dojde více než k zdvojnásobení nákladů globálně vynakládaných na cloudové služby. Vzhledem k vlivu pandemie a výše popsaných jevů odborníci z vshosting~ očekávají ještě dramatičtější nárůst, už v roce 2021 o více než 25 %

Intenzita nejrůznějších kyberůtoků se v roce 2020 posunula na další úroveň. Masivní přesun firem k využívání nových nástrojů pro spolupráci online společně s všeobecnou atmosférou strachu přinesl i bezprecendentní nárůst počtu kyberútoků, zejména tzv. ransomware, phishingu a DDoS útoků. Častým terčem útoků byly zdravotnické organizace. Například WHO zaznamenala zpětinásobení počtu útoků. Odborníci proto situaci označují jako kyber-pandemii.

Vyrobci hardware neustále dosahují novych rekordů ve výkonu i kapacitě, což se projevuje například stále se zvyšujícím počtem jader procesorů v rámci jednotlivých serverů a snižováním energetické náročnosti na jedno jádro. Revoluci na trhu v této oblasti momentálně táhne firma AMD, která na poli extrémně výkonných serverů ohrožuje dlouho bezkonkurenční Intel. Od roku 2017 AMD ukrojilo 20 % celosvětového trhu na úkor Intelu. Právě firma vshosting~ zaznamenala nárůst popularity AMD procesorů i u serverů, kde je spolehlivost naprosto klíčová. Ještě v roce 2019 klienti téměř ze 100 % požadovali procesory Intel. Instalace procesorů od AMD v roce 2020 už ovšem představovaly 10-15 %.

 

Společnost vshosting~

vshosting~ je v současné době největším poskytovatelem cloudových a managed serverových služeb v České republice a na Slovensku. Vznikl v roce 2006 a k dnešnímu dni pečuje o více jak 8 000 serverů českých i zahraničních internetových projektů většího významu. Mezi internetové servery, kterým zajišťuje vshosting~ provoz, patří například portál ČSFD.cz, velké zpravodajské servery, internetové obchody Okay, Košík.cz, Notino, Pilulka a stovky dalších, ale i společnosti jako Baťa nebo RWE. vshosting~ hostuje více jak 50 % českého a slovenského e-commerce trhu. Od roku 2018 disponuje vshosting~ také 100Gbps propojením se špičkovým TIER1 operátorem Telia Sonera.

Více informací o společnosti vshosting~ najdete zde

Zdroj:Martin Moc
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Realitní byznys přestává být konzervativní. Mění ho virtuální prohlídky

Ilustrativní obrázek

Jak být úspěšný v IT?

Ilustrativní obrázek

Apple: Optimismus analytiků roste před blížícím se reportem výsledků

Ilustrativní obrázek

Moderní kancelářské budovy jsou zelené a nabité technologiemi

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření klesá

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ztrácely, lockdown v HongkonguČti více
Ilustrativní obrázek

Zlato jako investice v nejistých časech

Ilustrativní obrázek

OPEC+ dnes bude jednat o dalším zvyšování nabídky ropy, varuje před riziky

Ilustrativní obrázek

IEA očekává očištění přebytku ropy koncem roku 2021, poptávka bude postupně růst

Ilustrativní obrázek

Po náročném vyjednávání činí OPEC+ rozhodnutí o postupném zvýšení nabídky ropy v příštím roce

Ilustrativní obrázek

Korunu čeká klidnější rok

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování pohonných hmot, elektřiny a zemního plynu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.