České rodinné firmy vidí svou budoucnost optimisticky

07:30 | fa ra | Diskuze

Na 86 procent českých rodinných firem vidí budoucnost optimisticky, 83 procent jich za poslední rok zvýšilo obrat. Pro dvě ze tří ale zůstává problémem nedostatek zaměstnanců. Vyplývá to z Evropského barometru rodinných firem KPMG a asociace European Family Businesses. Z průzkumu také plyne, že britští rodinní podnikatelé si integrovanější EU přejí více než ti čeští.

Ilustrativní obrázek
Foto: Kurious

České rodinné firmy jsou ve všech ohledech v lepší kondici než loni. Dvěma třetinám rostl obrat výrazně, a to o šest až 25 procent. Důvodem byla nejčastěji větší poptávka (51 procent) a optimalizace produktů (37 procent). Vyšší tržby plánují firmy investovat zpět do základní činnosti a do náboru a školení zaměstnanců. Polovina firem posílila aktivity v zahraničí.

Rostoucím celoevropským problémem je pro rodinné firmy nedostatek zaměstnanců. Stěžuje si na něj 43 procent evropských firem, v ČR je to 66 procent.

Pořadí priorit českých a evropských majitelů rodinných firem se neliší. Nejdůležitější je pro ně příprava následníka na převzetí firmy (v ČR velmi důležité pro 69 procent) a komunikace mezi generacemi (63 procent). "Je zajímavé, že informování členů rodiny o firemních záležitostech považuje za velmi důležité jen pětina respondentů. Majitelé rodinných firem si totiž uvědomují, že v mezigenerační komunikaci je potřeba zohlednit i témata, která se netýkají jen podnikání," uvedl Milan Bláha z KPMG. Za třetí důležitou oblast považují čeští majitelé rodinných firem rovnováhu mezi zájmy rodiny a byznysu (57 procent).

Evropské rodinné firmy jsou silně proevropské. Přes polovinu evropských respondentů si přeje provázanější Evropu a téměř třetina by zachovala nynější úroveň integrace. Čeští zástupci rodinných firem jsou méně eurofilní. Pro zesílení integrace je čtvrtina z nich, 40 procent by zachovalo aktuální stav, třetina je pro volnější vazby mezi státy EU. Prohloubit propojenost EU si po brexitu paradoxně přejí britští majitelé více než ti čeští.

Do šestého ročníku Evropského barometru rodinných firem se zapojilo 1100 podniků z 26 zemí. Většina oslovených podniků má do 250 zaměstnanců a téměř tři čtvrtiny z nich jsou ze sta procent vlastněny rodinnými příslušníky. Téměř 80 procent společností v průzkumu působí na trhu přes dvacet let, třetina přes padesát.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Zásady pro úspěšnou expanzi do NěmeckaČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.