České nebe v roce 2019: Rekordní prodeje a rostoucí zájem o vyšší cestovní třídy

16:16 | E V | Diskuze

Český prodejce letenek Letuška.cz zaznamenal v roce 2019 výrazný růst, když prodal 750 tisíc letenek.

Ilustrativní obrázek
Foto: Transport Pixels

Společnosti Asiana, která portál Letuška.cz provozuje, se dařilo i na poli ostatních cestovatelských služeb (ubytování, pozemní doprava, vízový servis,…), jejichž prodej stoupl o rekordních 30 %. To se výrazně odrazilo na celkových výnosech. Čechy loni lákaly exotické destinace a rostl zájem i o firemní cestování. Dlouhotrvající příznivé ceny letenek však může letos ohrozit mnoho faktorů.

„Hospodářský výsledek za loňský rok bude vysoko v kladných číslech. Počítáme s 45 mil. EBIT/před zdaněním. Výsledky jsou skvělým nástupem  do nového roku. Asiana  obstála v konkurenci lokálních i mezinárodních poskytovatelů cestovních služeb včetně letenek. Na navýšení celkového obratu firmy se znatelně podílela i divize MICE,“ říká Šárka Litvinová, zakladatelka cestovní agentury Asiana.

V první polovině roku zaznamenal letenkový portál Letuška.cz nárůst, když prodal 345 tisíc letenek a obrat díky tomu meziročně narostl o 14 %. Neméně úspěšné byly i prodeje v letních měsících. Za oba prázdninové měsíce si Češi u Letušky.cz koupili 75 360 letenek. Zpomalení růstu v letních měsících byl způsoben především silnými prodeji z jara a také příznivým počasím v České republice, které příliš nemotivovalo k zahraničním cestám.

Ve třetím čtvrtletí začali Češi ve velkém nakupovat letenky do exotických destinací. Ty se čím dál častěji stávají cílem podzimních a zimních dovolených. „Opět se potvrdil trend, kdy cestující upřednostnili více kratších dovolených v průběhu roku místo jedné delší dovolené během hlavní sezóny. Rostl také zájem o vyšší cestovní třídy, které volila ke svým cestám především firemní klientela do dálkových destinací, a sice meziročně o 20 % na 6,2 % ze všech prodaných letenek,“ říká Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Ceny až 80 % prodaných letenek se pohybovaly do 4 tisíc korun. „Cestující si u nás mohou vybrat letenky ze široké cenové škály. Je to způsobeno především rostoucí nabídkou levnějších letenek bez zavazadel i na dálková spojení a oblibou cestování mladých lidí na zkušenou po celém světě,“ upřesňuje Trejbal. Pomyslným letošním rekordmanem se  stala letenka za téměř 450 tisíc. Jednalo se o zpáteční letenku v první třídě na trase San Francisco – Praha. Objednávka byla přijata na poslední chvíli. Naopak nejlevnější letenku ulovil cestující z Berlína do Brna, stála jen 325 Kč.

Češi loni u Letušky nakoupili letenky do celkem 1 219 destinací po celém světě. Nejoblíbenější evropskou destinací se stala již po několikáté za sebou Paříž. Druhé a třetí místo obsadily Londýn a Amsterdam, čtvrté potom Brusel. Z dálkových destinací vedla Dubaj, za ní New York a Bangkok. Absolutním skokanem v prodaných letenkách se stal Mauricius s meziročním nárůstem 115 %.

Lze očekávat, že i v tomto roce zájem o leteckou dopravu poroste. Příznivou cenu letenek však může ohrozit mnoho faktorů. Neustávající krize s odstavením Boeingů nebo zvyšující se ekologické tlaky, mohou způsobit, že letecká doprava podraží. „Cestujícím doporučujeme s nákupem letenek pro letošní rok neotálet,“ uzavírá Trejbal.

Zdroj:Veronika Sádovská, AMI Digital
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Růsty v Praze pokračují

Ilustrativní obrázek

Prodeje aut a operativní leasing

Ilustrativní obrázek

Události v EU - Brexit

Ilustrativní obrázek

Qerko pokrylo 80 % stravenkového trhu.

Ilustrativní obrázek

Češi letos tráví dovolenou v tuzemsku

Ilustrativní obrázek

Český rezervační systém mezi globálními lídryČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX se po otevření v plusu obchoduje na záporné nule

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně

Ilustrativní obrázek

Wall Street v úvodu oslabuje

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření hledá směr

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v pátek oslaboval

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza ve čtvrtek oslabuje

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.