České malé a střední podniky vidí první polovinu letošního roku mimořádně optimisticky

08:16 | fa ra | Diskuze

České malé a střední podniky vidí první polovinu letošního roku mimořádně optimisticky. Více než 90 procent z nich čeká zlepšení své ekonomické situace či zachování současného výborného stavu. A to i navzdory tomu, že jejich rozvoj výrazně brzdí nedostatek kvalifikované pracovní síly. České firmy jsou nejoptimističtější v Evropě. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory mezi 521 tuzemskými podniky.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Třetina podnikatelů očekává další zlepšení své situace co do obratu, počtu zaměstnanců, cen produkce či služeb, rozsahu investic nebo stavu zakázek a objednávek. Téměř čtvrtina podniků chce nabírat další zaměstnance. Letos chce dále navyšovat investice přes 30 procent firem.

Hospodářská komora výsledky šetření zpracovává společně s asociací UEAPME (European Association of Craft, Small and Medium-sized Enterprises) pro účely mezinárodního srovnání pomocí Indexu podnikatelské nálady malých a středních podniků.

Malé a střední podniky v zemích eurozony jsou optimističtější, hodnota indexu v nich dosahuje v průměru 83,1, v evropských zemích mimo eurozonu je to 73,5. "Srovnáme-li české výsledky s vybranými skupinami evropských zemí, vidíme od poloviny roku 2015 zvětšování rozdílů v rámci Evropy. Zatímco hodnoty indexu v zemích eurozóny se přibližují hodnotám ČR, nůžky mezi zeměmi platícími eurem a evropskými zeměmi používajícími vlastní měnu se rozevřely," uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Poměrně dramatický vývoj byl zaznamenán u zemí potenciálně nejvíce poškozených brexitem - tedy u Velká Británie, Irska a Dánska. Po čtyřech pololetích poklesu tam malé a střední firmy konečně očekávají zlepšení. Index zde ale dosahuje hodnoty 68,2.

Zlepšuje se i ekonomická situace v zemích eurozóny. To bude znamenat i silnější poptávku po českých výrobcích, což je zároveň pro proexportně orientovanou ekonomiku i velmi dobrým signálem, že rok 2018 by mohl být úspěšný.

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků publikuje dvakrát ročně organizace UEAPME na základě dat z šetření v rámci členských a partnerských zemí. Index je počítán jako průměr malých a středních firem, které nahlásily pozitivní nebo stabilní situaci a očekávají pozitivní nebo stabilní vývoj pro další období. Proto se index může pohybovat od 100 (vše pozitivní nebo neutrální) do nula (vše negativní).

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jak hodnotí zástupci firem napříč segmenty rok 2020. A co očekávají od roku 2021

Ilustrativní obrázek

Svět potřebuje podniky, které se nebojí převzít zodpovědnost a hledají vyšší smysl své existence

Ilustrativní obrázek

Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

Ilustrativní obrázek

Největší rizika podnikání: znehodnocení značky, počítačová kriminalita a ekonomické zpomalení

Ilustrativní obrázek

Zásady pro úspěšnou expanzi do NěmeckaČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.